Stavba mostu podpíraného betonovými pilíři začala v dubnu 2020. Podle Správy a údržby silnic Plzeňského kraje (SÚS PK) jde o největší silniční most v celém Plzeňském kraji. „Mostní estakáda mezi Křimicemi a Radčicemi vyjde na zhruba půl miliardy korun. Stavba pokračuje dle plánu,“ informoval technický ředitel SÚS PK Martin Vít. Estakáda by měla být kompletně hotová ke konci příštího roku.

Západní okruh financuje Plzeňský kraj a město Plzeň, zhotovuje ho společnost Metrostav spolu s firmou Berger Bohemia. „Stavby estakád jsou obecně složité. Tato má navíc dva směrové oblouky a jeden dlouhý výškový oblouk, což je ještě složitější,“ informoval za Berger Bohemia Matěj Brož.

Stavba západního obchvatu, který bude stát 2,2 miliardy korun, započala už v roce 2009 nultou etapou, kdy byl za 174 milionů korun vystavěn kruhový objezd na Borských polích. Na ni navázala etapa první, při níž byla od září 2012 do září 2014 za téměř miliardu korun vybudována komunikace od Domažlické ulice do Křimic. V současnosti se buduje druhá etapa, hotové už jsou stavby za 1,3 miliardy korun.

Celková délka okruhu je 5,9 kilometrů a vyžádá si úpravy nebo výstavbu přibližně 6 kilometrů dalších přilehlých komunikací. Souběžně s celým okruhem budou vybudovány nové cyklostezky a biokoridory.

Na hotový západní silniční okruh by měli řidiči vyrazit v březnu 2023.