Přibyde tam zeleň, herní prvky pro děti, ale třeba i relaxační zóna pro všechny generace. Architektonickou studii, na níž se svými náměty podíleli i zdejší obyvatelé, představilo v minulém týdnu vedení obvodu veřejnosti. Studii čeká ještě několik drobných úprav a po jejich zapracování bude zveřejněna na webu obvodu, a to nejpozději v lednu příštího roku. Další fází bude příprava projektové dokumentace a vydání příslušného povolení. Se samotnými pracemi by se mělo začít v roce 2026. Na revitalizaci tohoto sídlištního prostoru je předběžně vyčleněno více než deset milionů korun z rozpočtu prvního městského obvodu.

„Navržené řešení respektuje stávající terén, zachováme tedy dvě rovinaté partie v místě původních sportovišť. Plocha je pak zpřístupněna prostřednictvím mlatových cest, které jsou ve svažitých partiích nahrazeny kamennou dlažbou. Horní rovinatá partie původního rozsáhlého sportoviště je využita ke zřízení dětského hřiště s prvky pro menší a střední kategorii dětí, jež využívá i terénního uspořádání prostoru, kam můžeme umístit skluzavky,“ vysvětlila architektka Barbora Nosková.

Známá socha králíka pojídajícího člověka v Plzni na Lochotíně prošla opravou.
Symbol Lochotína prošel opravou, univerzita ho daruje obvodu

Na hřiště naváže rovinatá travnatá plocha a dále stromy, pod nimiž bude posezení, pískoviště pro nejmenší a hřiště na pétanque. Na svahu bude vytvořeno pobytové schodiště, kde bude možné posedět. „Také může posloužit ke sledování menších kulturních akcí přilehlé školy či družiny, která místo pravidelně navštěvuje,“ doplnila Nosková.

V řešeném území také přibude zeleň. Celé území je vedené jako jednoznačná plocha tzv. Generelu zeleně, a tak je třeba k němu přistupovat. Již dříve se zde uskutečnil dendrologický průzkum, který zhodnotil kvalitu zdejších stromů a keřů. „Čtrnáct stromů bude nutné pokácet, ale vysázíme hned 34 nových stromů. Přibydou zejména do volných proluk, kde nás nelimitují inženýrské sítě. Stromy bohužel nemůžeme vysadit vedle chodníku před vchody, což si občané přáli, protože právě tam inženýrské sítě vedou. I tak ale bude zeleně opravdu dost,“ uvedl místostarosta Jedničky Miroslav Šuma, který má na starost oblast investic a životního prostředí.

Koterovskou ulici čeká rekonstrukce. Omezí auta i MHD
Řidiči se musí obrnit trpělivostí. Začíná oprava Koterovské

O obnovu prostranství v Majakovského usilovala již před lety Správa veřejného statku města Plzně, zůstalo však jen u projektu, který se obvod rozhodl oživit. I proto ve spolupráci s Centrem pro komunitní práci západní Čechy uspořádal plánovací setkání s občany, aby sami řekli, co si v místě přejí. První plánovací setkání se konalo letos v květnu; na druhé plánovací setkání v Bolevecké základní škole, kde byla nyní představena architektonická studie, přišlo kolem třiceti lidí. „Objevily se drobné připomínky, o kterých jsme diskutovali, zdůvodňovali jsme smysl navržených úprav a také jsme se snažili nalézt kompromis. I proto jsem rád, že se občané do tvorby veřejného prostoru aktivně zapojují, že jim není lhostejné, jak bude vypadat místo, kde žijí,“ doplnil Rezek.