V Plzeňském kraji je aktuálně na prodej řada historických budov včetně zámků, jejich počet jde do desítek. A požadované sumy nejsou závratné. Některá sídla nestojí víc než byt či rodinný domek.

Zámků se totiž často zbavují soukromí majitelé nebo obce, kteří už nemají peníze na to, aby historické objekty spravovali a udržovali. A jejich ceny sráží i fakt, že budovy vyžadují velké investice.

To je třeba případ zámečku v Hlavňovicích na Klatovsku, který už se obec snaží marně prodat řadu let. „V současné chvíli zámek s pozemky a parkem prodáváme za 600 tisíc korun. Naše obec nemá peníze na to, aby zámek mohla opravit a udržovat ho. Investujeme tedy jen do nejnutnějších oprav. Byli bychom rádi, kdyby zámeček koupil někdo, kdo má opravdu zájem o záchranu objektu,“ říká starosta Hlavňovic Josef Waldmann.

Podle zástupců plzeňských realitních kanceláří ovlivňuje prodej historických objektů fakt, že kvůli památkové ochraně čeká na majitele řada omezení. „To si musejí kupující uvědomit a přizpůsobit se požadavkům památkářů. Nemohou například objekt nevhodně přestavět. Pokud je ale někdo ochoten omezení respektovat a památku vhodně zrekonstruuje, nebývá s prodejem problém,“ uvedla Michaela Džupinová z realitní kanceláře Pubec. V poslední době tu například zařídili prodej Soudkovy vily v Plzni-Lochotíně, zemědělské usedlosti v Radčicích, historického domu na Roudné nebo Klostermannovy chaty na Šumavě.

„Nemovitosti se v současné době všeobecně špatně prodávají. U památkových objektů je to o to horší, že majitelé nemají úplnou volnost. Pokud jsou ale objekty opravené, většinou se prodají brzy,“ sdělila Eva Kolínová z Riva Reality.

Mluvčí památkářů David Růžička proto doporučuje, aby se každý zájemce o takovou památku nejdříve obrátil na Národní památkový ústav. „Může předejít řadě nepříjemností. Poradíme, co je v historické budově možné a za co by už mu hrozila pokuta,” vysvětluje Růžička.

Na prodej je mimo jiné i venkovský zámeček Nemilkov který je majetkem obce Velhartice. „Jedná se o zámecký objekt s nádvořím. Původně jsme uvažovali o prodeji zámku i s přilehlými hospodářskými budovami a lihovarem za sedm milionů korun, nyní jsme připraveni prodat zámek s nádvořím i samostatně. Cena je kolem dvou milionů korun, ale jsme připraveni jednat,“ potvrdil místostarosta obce Velhartice Jan Löffelmann.

Objekt zámku je v současné chvíli uzavřen. „V poslední době se objevilo několik zájemců o koupi, ale stále se nedaří. Budeme doufat, že se nám podaří nalézt opravdu solidního zájemce, který bude mít prostředky na záchranu objektu,“ pokračuje místostarosta.

Dlouhá rekonstrukce

Prodává se i bývalé šlechtické sídlo s velkými pozemky a kaplí v Novém Čestíně u Mochtína za téměř třicet milionů korun.

Ne každý objekt má to štěstí, že si ho koupí lidé, kteří jsou zapálení nejen do historie, ale i do podnikání. Tak jako noví majitelé zámeckého areálu v Jindřichovicích u Kolince na Klatovsku. V roce 2000 koupila zámek rodina Chroustova. „V té době na zámku hospodařilo zemědělské družstvo a podle toho objekty a zámek vypadaly. Začali jsme s postupnou rekonstrukcí, která však ještě není kompletně dokončena. Z počátku jsme využívali dotace z Národního památkového ústavu a z Plzeňského kraje. Dnes opravy většinou financujeme z toho, co vyděláme za ubytování, které v zámeckých prostorách nabízíme,“ řekl Deníku Jiří Chroust.

Krukanice a Šťáhlavy ve slepé uličce

Jednou z památek, která naopak nemá příliš vyhlídek na lepší budoucnost, je areál zámku a nědejšího pivovaru v Krukanicích u severoplzeňského Pernarce. Dnes patří zemědělské firmě Selgen, která část pivovarských prostor využívá jako sklad obilí. Kupce hledá marně.

„V minulosti jsme už měli řadu zájemců, mimo jiné z Austrálie nebo Anglie, ale z prodeje vždycky sešlo. Podle mě stavba není především svojí polohou příliš atraktivní,“ míní zástupce Selgenu Josef Čapek. „Kromě pivovarské budovy nevyužíváme nic. Areál je prázdný a postupně chátrá. Cena, za kterou jej prostřednictvím realitní kanceláře nabízíme, se mi i tak zdá poměrně nízká,“ dodal Čapek.

Krukanický zámek je pro zájemce v současnosti k mání za necelých 6,5 milionu korun.

Ve slepé uličce trčí rovněž osud bývalého zámku v jihoplzeňských Šťáhlavech. „Momentálně je v soukromém vlastnictví. Jeho majitel objekt pořídil za 1,5 milionu korun a dnes ho nabízí za deset,“ říká šťáhlavský starosta Václav Štětina s tím, že obec by plány na záchranu a využití zámku měla. Ovšem deset milionů korun si za něj dovolit dát nemůže.

„Na opravy máme i studie vypracované plzeňským architektem panem Soukupem. Ovšem pokud zámek nepatří obci, nezmůžeme nic,“ dodává starosta. Nynější majitel zámku v minulosti už s jeho přestavbou začal. Počítalo se s tím, že uvnitř vznikne penzion s byty, restaurací i saunou.

Rochlov měl štěstí

Štěstí na kupce měl před devíti lety severoplzeňský zámek Rochlov. Od roku 2002 patří společnosti Pegisan, která se na rekonstrukce památkových objektů specializuje, a pustý areál se postupně mění. Na Rochlově se dnes konají svatby, křtiny, mše i dožínky, v areálu, v němž je i cyklocentrum, pořádají kulturní akce.

„V letošním roce se nám podařilo otevřít zámeckou zahradu a dokončit fasádu. Čeká nás ještě spousta práce, například na hospodářských staveních nebo na budově pivovaru, v níž má vzniknout restaurace,“ řekla za Pegisan Jitka Ždychová.

Co je také na prodej

zámeček Hlavňovice 600 000
zámeček Nemilkov 2 miliony
zámek Pernarec 6,5 milionu
zámek Nekmíř 9,3 milionu
zámek Zvíkovec 15 milionů
zámek Bezdružice 36 milionů

zdroj: sreality.cz, ceny v Kč