Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nelegálních zaměstnanců v Plzni přibývá

PLZEŇ - Nelegálních zaměstnanců v Plzni stále přibývá. Vyplývá to ze statistik Úřadu práce Plzeň–město, který má kontroly na starosti. Odhaleno bylo v tomto roce 263 nelegálních zahraničních pracovníků.

6.9.2007
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Vlastimil Leška

„Vyšší počet je ale dán také tím, že se nám více daří nelegální práci odhalit,“ řekl vedoucí kontrolního oddělení Úřadu práce Plzeň–město Pavel Očkay. Zatímco za celý minulý rok udělili kontrolní pracovníci úřadu z 215 kontrol 58 pokut, pouze za letošní první pololetí už ze 162 kontrol uložili pokutu 72 subjektům.

Celková častka pokut ale bude zřejmě v podobné výši jako v minulém roce, kdy činila 1 471 500 korun. Za první pololetí letošního roku kontroloři vybrali 717 500 korun. Velké množství nelegálních pracovníků je z řad cizinců. „V prvním pololetí letošního roku jsme v okrese Plzeň–město zkontrolovali celkem 1978 cizinců ze zemí mimo Evropskou unii. Z tohoto počtu bylo nelegálně zaměstnáno 263 cizinců,“ říká dále Očkay.

Nejvíce, 198, jich bylo z Ukrajiny. Za celý minulý rok byl počet odhalených zaměstnanců z této země pouze 100. Dále to bylo 23 Moldavanů. Úřad práce zkontroloval i 1097 občanů z Evropské unie. V 57 případech bylo zjištěno, že zaměstnavatel nesplnil nahlašovací povinnost vůči úřadu práce. Vždy se jednalo o zaměstnance ze Slovenska.

Zahraničním zaměstnancům bylo uloženo 25 pokut v celkové výši 62 500 korun a zaměstnavatelům, u nichž nelegální práci vykonávali, 31 pokut ve výši 536 500 korun. Nejvyšší pokuta, která může být uložena zaměstnavateli, je 2 miliony korun. Pro zaměstnance je to pak nejvíce 10 tisíc korun. „Dělám u jednoho soukromníka. Nesepsal se mnou pracovní smlouvu. Přijel jsem sem nedávno a potřeboval jsem najít práci narychlo. Snažím se najít něco jiného, kde bych smlouvu měl, ale je to těžké,“ sděluje jeden ze slovenských zaměstnanců, kteří pracují v Plzni bez pracovní smlouvy.

Za nelegální práci se podle zákona považuje, pokud fyzická osoba nevykonává práci pro právnickou nebo fyzickou osobu na základě pracovněprávního vztahu nebo jiné smlouvy, nejde–li o manžela nebo dítě této fyzické osoby. U cizince pak platí totéž s tím, že nesmí vykonávat práci v rozporu s vydaným povolením k zaměstnání, je–li podle tohoto zákona povolení k zaměstnání vyžadováno.

„Kontroly provádíme na základě podnětů. Nejvíce jich přichází přímo z úřadu práce a orgánů Celní správy,“ doplňuje Očkay. Pokud při revizi ve firmě odhalí pracovníka, který je zároveň evidován na úřadu práce, je z evidence sankčně vyřazen.

6.9.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Den archeologie v muzeu

Mezinárodní den archeologie

Jakub Kindl

Plzeň nezvládla prodloužení, v Třinci bere bod

Prezident Zeman chce oživit Zelenou Horu

Plzeňský kraj – Prezident Miloš Zeman ukončil už druhou letošní návštěvu našeho kraje.

Slovany jsou světové: mají vlastní globus

Plzeň - Že mají Slovany na chodníku před radnicí železnou mapu s rozložením ulic přesně jako ve skutečnosti, není nic výjimečného.

V Plzni se na volby stály fronty

Plzeň - Hned v několik volebních místností se v pátek proměnily třídy plzeňské SOŠ profesora Švejcara v Majerově ulici a před školou i na jejích chodbách to bylo znát.

Zelená Hora je jako spící Růženka, řekl prezident v Nepomuku

Plzeň - I poslední den návštěvy prezidenta Miloše Zemana v Plzeňském kraji jste mohli sledovat v on-line reportáži Deníku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení