„Projektu UNIV – uznávání výsledků neformálního vzdělávání a informálního učení v sítích škol – se v první tříleté fázi účastnilo osm krajů, Plzeňský mezi ně však nepatřil. Do druhé fáze se ale již zapojí,“ říká hlavní manažerka projektu Jana Bydžovská. V současné době je prý ještě zapotřebí vyřešit administrativní záležitosti, pak se může projekt spustit i v Plzni. „Předpokládáme, že k tomu dojde v lednu nebo v únoru 2009. Pro zaměstnance to znamená, že pokud pracují v oboru, ve kterém nejsou vyučeni, ale praxi rozumí a ovládají ji, bude jim uznána,“ vysvětluje Bydžovská. Nabídku chce UNIV posléze rozšířit i na maturitní obory. „To však ještě v následujících dvou letech neočekáváme,“ uvádí manažerka.

Pokud by zaměstnanec nechtěl absolvovat plný učební proces, který by byl stvrzený právě výučním listem, je možné nechat si uznat pouze dílčí kvalifikaci. „Ta bude plně v souladu s zákonem považována a uznávána jako platná státní zkouška,“ doplňuje Bydžovská. Přála by si, aby síť škol byla zastoupena ve všech okresech kraje. „Jde tu o dostupnost dalšího vzdělávání všem občanům. Definitivní síť škol vytvoříme ve spolupráci s krajem po zahájení projektu,“ uvádí Bydžovská.

Program bude v rámci trvání projektu zdarma, po jeho skončení budou muset zájemci o vzdělání platit.

Podle údajů ředitele odboru Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy Jaromíra Krejčího by mělo být do projektu UNIV 2 investováno v letech 2008 až 2012 z evropských a státních prostředků až 450 milionů korun. Projektu se může účastnit člověk starší 18 let. Protože se jedná o lidi pracující v konkrétních profesích, nespadají sem všeobecně vzdělávací gymnázia.