Vyplývá to ze studie rekonstrukce zámku a jeho okolí, kterou v pondělí v Nepomuku představil investor Crown Estates a jím pověřená společnost CE Brno.

„Cílem investora je udělat ze zámku kongresové centrum i se zázemím pro rekreaci. Rekonstrukce začne letos opravou střechy,“ uvedl jednatel CE Brno Jiří Kocman, podle kterého se zámecký komplex bude rekonstruovat i zprovozňovat v etapách. Zatím je ale nechtěl specifikovat.

Představení studie bylo neveřejné. Novinářům Kocman dále jen řekl, že projekt rekonstrukce představí investor v létě. To prý bude také jasnější, na kolik rekonstrukce vyjde. Je ale zřejmé, že investice půjdou do stovek milionů korun.

Podle našich informací se dále kromě střechy bude v prvním sledu opravovat správní budova a právě turistické bungalovy, které leží na okraji zámeckého parku. Kdy by mohly začít fungovat, prý na pondělní prezentaci nezaznělo.

Starosta Žinkov Jiří Pomahač záměr oživení zámku vítá. „Podle studie by v něm vzniklo 40 pracovních míst. Další by se nabalila, protože se tu zvýší turistický ruch, který byl kdysi pro Žinkovy tradiční,“ říká starosta s tím, že zámek pozvedne i kulturu. Mají se v něm nebo v zahradním amfiteátru totiž konat i koncerty a jiné kulturní akce.

Pomahač dále neskrývá optimismus, že se záměr podaří. „Z tak důkladné studie, kterou nám investor představil, vyplývá, že to myslí vážně,“ doplnil. Věří v to i radní Plzeňského kraje pro cestovní ruch Olga Kalčíková. „Studie vychází z předběžných požadavků úřadů i památkářů. Projekt zachovává hlavní dispozice zámku. I parkování má být umístěno pod zemí,“ sděluje informace o studii Kalčíková.

Společnost Crown Estates získala zámek na počátku milénia. Před necelým rokem změnila vlastnickou strukturu a oznámila záměr zámek opravit. Za společností stojí občané Lichtenštejnska a mezinárodní kapitál.

Mezi lidmi se říká, že interiéry zámku jsou relativně zachovalé, ale veškeré vybavení ze zámku zmizelo zadobodborových rekreací atěsně po nich, než se zámek rekonstruval. "Byl jsem uvnitř a jsem překvapen stavem fresek, fasád a stavebních částí. jsou v dobrém stavu. Dokonce je zachována koupelna Karla Škody. Mobiliář ale v zámku moc není," uvedl žinkovský starosta.

Stručná historie zámku

Barokní zámek Žinkovy stojí na místě původní vodní tvrze od roku 1525.

V první polovině minulého století jej vlastnil průmyslník Karel Škoda.

Od roku 1948 až do 90. let patřil odborovým svazům, které tam organizovaly rekreace.

Po sametové revoluci už ale v zámku fungovala jen restaurace Pasant.

Poté střídal zámek majitele.