Zámek v Rabštejně na Střelou, který před rokem a půl změnil majitele, se pomalu začíná otevírat veřejnosti. Po prvních rekonstrukcích, které mají objekt stavebně vrátit do stavu dle jednotlivých historických slohů, budou prostory sloužit ke svatebním obřadům.

„Uvidíme, jaký bude o svatby zájem. Křídlo, kde se budou pořádat obřady, je už dovybaveno nábytkem. Pokud se svatby osvědčí, mohli bychom v budoucnu v sále nebo v parku pořádat třeba koncerty," říká zástupce plzeňské firmy AZA-REAL, která zámek vlastní. Podle reakcí památkářů i turistů mají lidé zájem do roky nepřístupného areálu nahlédnout. V objektu, který roky vlastnila Česká tisková kancelář (ČTK) a poté loterijní společnost Sazka, se však nezachoval žádný mobiliář. Proto zatím majitelé nemají v úmyslu pořádat zde prohlídky.

Tématem číslo jedna je pro ně návrat objektu do původní historické podoby 17. až 
19. století, již je možné vyčíst z dochované dokumentace. „Do původního stavu už se nám prakticky podařilo dostat francouzskou zahradu, první patro zámku a částečně konírnu," přibližují vlastníci. Největší zásahy do objektu, naštěstí ne nenávratné, provedla v 70. letech minulého století ČTK, která zámek přebudovala k rekreačním účelům. Nyní tak bylo nutné odstranit příčky, které velké sály rozdělily na obytné pokoje, zmizelo i topení, jež do objektu historicky nepatří. Obnovení francouzského parku předcházelo odstranění tújí a cypřišů, kterými ČTK park nahradila.

Rabštejn zamilované láká

Právě francouzský park by mohl být dalším z míst, kde by si zamilovaní mohli říci své ano. „Ke svatebnímu obřadu zatím nabízíme slavnostní sál zámku, rádi bychom, aby se svatby mohly konat i venku," říká jednatelka firmy AZA-REAL s tím, že jedinečným místem pro romantickou svatbu by byl zadní hrad. Zde je ale potřeba ještě do léta zabezpečit cimbuří.

Cena svatebního obřadu včetně správních poplatků činí 7260 korun, tedy stejně jako na zámku v Manětíně, a zahrnuje také možnost focení v historizující ložnici, parku, na nádvoří či hradních ochozech. Pro uspořádání hostiny si zájemci mohou pronajmout rekonstruovanou konírnu s kapacitou 54 míst. Termín svatby je potřeba domluvit s matrikou v Manětíně. Ta zatím eviduje čtyři rezervace.

„Nabídka je ale poměrně nová a lidé o ní zatím moc nevědí," říká Jana Bláhová z matriky s tím, že o svatby na tomto místě by mohl být zájem. „Rabštejn je zvláštní místo a lidi láká udělat sňatek kdekoliv," říká Bláhová a doplňuje, že několik svateb už se odehrálo v loretě kousek od gotického mostu nebo přímo v přírodě u řeky.

Všichni, kdo o sňatku na rabštejnském zámku uvažují a chtěli by si prostory nejprve prohlédnout, budou moci využít speciálních prohlídek, které proběhnou brzy na jaře.

Také v nejbližších letech chtějí majitelé pokračovat se započatou rekonstrukcí. V plánu mají zpřístupnění velké terasy či práce v druhém patře zámku.