Na západním okraji malé vsi stojí poměrně rozsáhlý areál bývalého panského dvora, jehož součástí je i trojkřídlý jednopatrový pozdně barokní zámek, který je vystavěn na půdorysu písmene U. Objekt má dochované klenuté arkády v přízemí a nachází se na západním okraji zpustlého anglického parku. Teď už na první pohled připomíná spíše neprostupnou džungli než pečlivě obhospodařovaný park.

Procházíme se v místě, kde v patnáctém století stála tvrz, jež později vyhořela. Teď tu však nestojí holé zdi jako tehdy, protože se podařilo objekt znovu vybudovat. Místo toho nás vítá celý areál budov v různém stupni rozkladu. Ne nadarmo se říká, že se historie opakuje. Pokud totiž bude současná nečinnost majitelů pokračovat, v budoucnu hrozí, že ze zámku zbydou opět jen holé stěny.

Objektu nepomáhá ani fakt, že není nijak využíván, v současné době je na prodej za necelých devět milionů korun. O částce, která by byla třeba na rekonstrukci, se však taktně mlčí. „Jen čekáme, kdy objekt spadne. Přitom je to veliká škoda. Když do něj ale nikdo investovat nechce, tak bude chátrat dále," lamentuje jeden z místních obyvatel.

Díra ve stropě 
a další nástrahy

Po jeho slovech pro nás není překvapením, když uvnitř objektu narazíme na propadlý strop, centimetry prachu či vysklená okna. Všude jsou poházené cihly, střepy, vše přitom kontrastuje s paprsky slunce pronikajícími okny. V jednu chvíli si ani dál netroufáme. Ve stropě je totiž díra, pod ní leží cihly. K tomu je boční stěna opálená, zřejmě od požáru. O tom, že uvnitř někdo občas přebývá, nás přesvědčí matrace a deka.

Ani zvenku není pohled o mnoho lepší. Nádvoří zámečku je plné vegetace, která nám sahá minimálně po pás. Ze strany současných majitelů je totiž údržba minimální. Zámek v Nekmíři je další z objektů, který dokazuje, jak končí památky v rukou soukromníků, kteří do nich nehodlají investovat ani korunu. Problém se však táhne již z éry komunismu.

Během období totality soudruzi nezaháleli a ze zámku a okolí udělali hospodářský objekt, jehož pozůstatky stojí na místě dodnes. Jen se na nich podepsal zub času. Po krátké etapě, kdy zde fungovalo JZD, se objekt přestal využívat úplně. Nezachránilo jej ani restituční řízení v 90. letech, kdy se zbytky velkostatku dostaly do rukou potomků dřívějších majitelů. Ti jej však prodali a jediné, co dnes na místě prosperuje, je paintballové hřiště.

„Hraní paintballu zde máme povolené a prostor je nám pronajímán. Akorát už nehrajeme v zámečku, protože jsme dostali pokutu od památkářů a celý objekt jsme museli od barvy od kuliček umýt," sdělil Martin Matoušek z paintballového klubu, který objekt, respektive jeho část, využívá.

Ruiny jsou pro potřebu hřiště opravdu ideální, což nic nemění na faktu, že areál potřebuje rekonstrukci, a to nutně. Rozpadlé a zchátralé trosky pivovaru a lihovaru doplňují rozpadlé zemědělské objekty a všude jsou rozmístěné gumy od aut a uměle vytvořené překážky na paintball. Sice jsme čekali mnoho, ale rozhodně ne natolik zdevastovaný areál, který se před námi rozprostřel.

Zámek v kostce

Zámek byl vybudován v 15. století na místě dřívější tvrze.
Jeho současná podoba pochází z druhé poloviny 18. století.
V éře komunismu bylo v areálu umístěné JZD a poté začala památka chátrat.
Zámek je v současné době v soukromém vlastnictví.
V areálu je možné hrát na objednávku paintball.
Objekt je momentálně na prodej za 9 milionů korun.