„Původně měla být zahrada otevřená už před rokem a půl. Ale firma Green Project, která vyhrála v roce 2021 výběrové řízení s nejnižší nabídkou, odváděla diskutabilní kvalitu práce a neplnila termíny. Nakonec od rozdělané práce odešla úplně. Z toho důvodu došlo loni v květnu k výpovědi,“ vysvětluje kastelán nebílovského zámku Milan Fiala.

Zdroj: Deník/Pavel Bouda

To potvrdil ve svém vyjádření i Národní památkový ústav. „Ukončili jsme spolupráci s firmou Green Project odstoupením od smlouvy o dílo z důvodu závažného porušení smluvních povinností zhotovitelem hned v několika bodech. Firma Green Project bez udání důvodu přerušila práce, dodané práce byly provedeny v neuspokojivé kvalitě a s časovou prodlevou,“ řekla Deníku mluvčí památkářů Markéta Slabová.

Návštěvníky Zámku Nebílovy měla zahrada lákat především tím, že nejde o nový moderní návrh, ale o rekonstrukci původního barokního stavu. „Zahrada rozdělená do pěti čtverců, ornamenty, buksus, altán, to vše tam bylo už v roce 1710 a na mapě panství je to zachyceno krásným barevným obrázkem z roku 1750,“ říká kastelán.

Ale od té doby prošla zámecká zahrada dlouhým vývojem, kdy nejprve sloužila jako okrasná, potom barokní, aby pak byla změněna na klasicistní plochu, rozdělenou do trávníkových čtverců. Odstraněna tehdy byla také fontána a rozpadlý altán. Zahrada poté fungovala jako užitková, byly tam plochy pro ovocné stromky, matečnice pro rouby a po roce 1924, kdy došlo k parcelaci v rámci pozemkové reformy, sloužila jako záhumenka pro družstvo ovocnářů a válečných poškozenců. „A jeden čas tam bylo i hokejové hřiště s mantinely, osvětlením a toaletami, protože Nebílovy hrály tenkrát krajský přebor. To bylo v padesátých a šedesátých letech,“ dodává kastelán.

Zámek Nebílovy.
Některé památky zdražují vstupné. Otevírají se už o Velikonocích

Nyní se podle jeho slov dokončuje inventarizace všech provedených i neprovedených prací a hlavně jejich kvalita. „Vznikne nový rozpočet a bude vysoutěžená nová firma, která doufám tu stavbu dokončí. Rok se nekonalo nic a my jsme museli stavbu projít centimetr po centimetru, abychom firmu, která vyhraje nové výběrové řízení, neuvedli v omyl. Proto současný stav zahrady musíme pregnantně popsat,“ vysvětluje kastelán s tím, že pokud vše dobře dopadne, mělo by být hotovo ještě do konce tohoto roku.

Pro letošní návštěvníky nebílovského zámku má však jeho kastelán i jednu dobrou zprávu. „Letos jsme, asi jako jediný objekt pod památkovým ústavem, zpřístupnili zámecký areál zdarma. Zpoplatněný zůstává jen interiérový okruh. Nádvoří, zahradní prostor za zámkem, arkádová lodžie, galerie a kaple, to vše je nyní zadarmo. Ke zpoplatnění dojde, až bude hotová zámecká zahrada,“ uzavírá Fiala.

Rozpočet na její přestavbu do dobové barokní podoby včetně obnovy fontány se odhaduje na 25 milionů korun.