„Park hodláme zpoplatnit po dobu hlavní sezony, tady od Velikonoc do konce října. Jedna automatická pokladna bude u spodní brány u Lopatského rybníku a druhá u horního vstupu. Platba bude možná kartou, v hotovosti, ale i pomocí QR kódu. Jednotné vstupné bude 60 korun, ale bude možné si koupit i celoroční vstupenku za zvýhodněnou cenu 200 korun. Děti do 6 let budou mít vstup zdarma,“ vysvětluje kastelán zámku Jan Polívka.

Zdroj: Deník/Pavel Bouda

Ten přiznává, že sázejí na poctivost lidí a zda mají návštěvníci platnou vstupenku bude správa zámku zjišťovat pouze pomocí náhodných kontrol, prováděných vlastním zaměstnancem.

„Určitě si nemyslíme, že to bude bez problémů, ale v zahraničí je takový způsob v podobných parcích běžný. Naopak jsme zlevnili vstupné na prohlídku interiéru zámku a pokud mám správné informace, tak jsme jediný zámek, který zlevnil zámeckou expozici. Z původních 180 korun jsme snížili vstupné na 160 korun tak, aby se součet těch dvou vstupů vyrovnal s průměrným navýšením vstupného jako všude jinde, což je přibližně o deset procent. Poměrově k tomu jsou pak upravené i ostatní zlevněné vstupy,“ dodává kastelán.

Velký podzimní jarmark v parku loveckého zámečku Kozel na Plzeňsku.Zámek KozelZdroj: Deník/Zdeněk VAIZ

V rámci zpoplatněného vstupu do zámeckého parku se budou moci návštěvníci nově podívat i do míst, která byla pro ně dosud nepřístupná, například do zámeckého skleníku a zámecké kaple.

„Otevřeme palmový skleník, což je nejstarší část našeho skleníku a jsou v něm rostliny, které jsou ještě pozůstatky šlechtické sbírky. Pěstujeme tu banánovníky nebo mandarinky a unikátem jsou několikametrové palmy a fíkusy,“ vyjmenovává hlavní lákadla zámeckého skleníku vedoucí údržby parku Kristýna Kleinová.

Novinkou je i stavba nového altánu na vyhlídkovém místě nad zámkem. Ten vzniká v místech, kde už kdysi stával. „Nejedná se v podstatě o novostavbu, ale obnovili jsme altán na původním místě, kde byl postaven koncem 18. století, což nám dokládají historické veduty zámku, které máme k dispozici. Jde o jedno z nejvýše položených míst zámeckého areálu s názvem Kozlí vrch. Doufáme, že sem nový altán návštěvníky přivede, protože ten výhled na zámek odtud je úžasný,“ popisuje kastelán Polívka.

Zdeněk Procházka a jeho tvrz ve Lštění na Domažlicku. Na konci fotogalerie jsou zařazeny snímky z historie objektu a doby její rekonstrukce.
Milovník historie vrátil život do tvrze pamatující Karla IV.

Rekonstruuje se i druhý altán na Homolce, což je vrch nad Lopatským rybníkem. Tamní dřevěná konstrukce prošla generálkou a v těchto dnech dostává novou krytinu z modřínových štípaných šindelů.

Na návštěvnost si zámek Kozel nemůže stěžovat. V sezoně 2023 jej navštívilo přibližně 25 tisíc lidí, což je o deset procent více než v roce 2022. Na rozdíl od velkých národních kulturních památek se tak čísla rychle vrátila na předcovidovou úroveň.