Nabitý program odstartoval už v deset hodin dopoledne. „Na návštěvníky čeká řemeslný jarmark, velikonoční dílny, šermířské vystoupení skupiny Český lev či vystoupení folklorní skupiny Máj z Blatnice. Soubor z Třemošné dále připravil pro děti pohádku Jak Honza vyzrál na princeznu," uvedla Jaroslava Slepičková z pořádajícího spolku ŽINAFA.

Další program čekal na příchozí na farmářově stezce, která se nachází přímo za zámkem. Zde se lidé seznámili s množstvím především hospodářských zvířat. „Pro děti jsme připravili různé hry a soutěže, pro rodiče je pak určena naučná stezka," řekla Slepičková. Nejen děti, ale i dospělí si na modelu mohli vyzkoušet, jak se dojí kráva, spousta ratolestí se pak svezla na koních.

Hned na začátku farmářovy stezky se návštěvníci zastavovali u výběhu s ovečkami. Jedna z ovcí tu totiž ležela s malým černým jehňátkem. „Náš nový přírůstek přišel na svět v neděli 20. března a máme z něj obrovskou radost. Děti ve velikonočních dílničkách mají za úkol vymyslet pro něj jméno," usmívala se Slepičková.

Velkou pozornost během celého dne přitahovala Kateřina Červenková ze Všerub, která zdobí kraslice takzvanou madeirovou technikou za použití speciální vrtačky. „Jsou zbrušované, čištěné a malované horkým voskem. Zdobím od holubích, přes husí, kachní až po pštrosí vejce," vyjmenovala Červenková.

V Újezdu nade Mží též po padesáti letech chodily během dopoledne místní děti s řehtačkami. "Mám obrovskou radost z toho, že se po tolika letech podařilo obnovit tuto tradici," svěřila se Slepičková.

Velikonoční akce se bude v obci konat i příští rok.