Jak se tak výjimečné dílo rodilo? Především bylo nutné zabrat v Křimicích, kde má Zámeček jednu školní budovu, kus silnice. „A pak je dobré mít v sousedství zelárnu," směje se učitel ze Zámečku a iniciátor celé akce Petr Sichinger. Téma vyhlášeného křimického zelí je totiž ústředním grafickým a uměleckým motivem. Sami studenti přiznávají, že zelí je prostě inspiruje, ať chtějí, či ne. Křimickou zelárnu mají před školními okny a hlávky zelí tedy denně na očích.

„Hlávky zelí musel školník rozsekat. My jsme podle nich vytvářeli nejdřív grafické návrhy a pak linoryty," vypráví Lucka s Michalem, oba studenti druhého ročníku oboru grafický design. Linorytové rastry pak studenti přenesli na válce a na silnici u školy natáhli speciální roli papíru, na niž pomocí různých barev motivy obtiskávali.

Dlouhý pás papíru přitom bylo nutné zatěžkávat kameny, to aby ze silnice neulétl. Dílo se nakonec podařilo, je z něj český rekord. A jak dopadly hlávky, podle nichž se pracovalo? „Něco studenti snědli, zbytek roznesli po městě," přikyvuje další učitel Lukáš Kudrna.

Ředitelka Zámečku Renata Šindelářová je na studenty pyšná. Soukromá umělecká škola slavila v září už dvacetileté výročí, její studenti jsou úspěšní i v praxi.

„Někteří naši absolventi učí na středních i vysokých školách a sbírají také různá ocenění, například na Bienále kresby," pochvaluje si Renata Šindelářová.

Vzpomíná, jak před dvaceti lety otevřeli jednu třídu pro kamenosochaře, druhou pro malíře. Později se přidal právě grafický design, fotografie a restaurátorství a škola už provozuje dvě budovy.