„Období slev pro nás každoročně znamená druhé Vánoce. Tržby se nám totiž zvedají podobně jako před svátky. Lidé na tuto nabídku čekají, protože někteří dostali k Vánocům peníze,“ říká vedoucí prodejny Alpine Pro Lenka Vlková. Slevy se tady zatím pohybují od třiceti do padesáti procent. „Budou ale ještě gradovat na sedmdesát procent,“ dodává Vlková.

Takové hodnoty už teď dosahují slevy v obchodě s francouzskou módou Camaieu. „Zákazníci mají zájem právě o zboží, u něhož cena klesla nejvíce. Především to jsou bundy a kabáty,“ říká vedoucí prodejny Iveta Marková. Podle ní zatím lidé nenakupují v takové míře jako v loňském roce. „Lidí chodí dost, ale často si jen zboží prohlédnou, a nic nekoupí,“ doplňuje.

V Obchodním centru Olympia, kde se oba obchody nacházejí, žádný zaštiťující sezonní výprodej nepřipravují, „Jednotliví obchodníci si slevy dělají po svém. Je to tak, že kdo dřív s výhodnou nabídkou přijde, ten vyhrává,“ sděluje manažer Olympie Petr Kohout.

Povánoční prodej odstartovalo také Tesco. Za nižší cenu tu lze získat hračky, vánoční dekorace, vánoční domácí potřeby a oděvy. Největší sleva, sedmdesát procent, je právě u oblečení. „Ačkoliv slevy potrvají do poloviny ledna, zákazníci by vzhledem k tomu, že se jedná o výprodej, neměli s nákupem vybraného zlevněného zboží dlouho váhat,“ uvedl ředitel marketingu Michal Štádler.

„Chci si koupit nějakou bundu a věci na lyže, protože odjíždím na hory. Čekal jsem na to, až zboží zlevní. Jen mi vadí ty davy lidí,“ konstatuje Plzeňan Marek.

Lidé včera nepřišli do obchodů jen nakupovat, ale také vyměňovat. „Více k nám s vánočními dárky přicházejí ženy. Většinou se jim partner nebo rodiče netrefí do vkusu, dáreček se jim nelíbí a přejí si ho vyměnit. Samozřejmě se jim snažíme vyhovět a vyměníme ho, ale pouze jednou. Jen zřídka se stane, že nesedí velikost,“ řekla prodavačka Aneta, která je zaměstnaná v jednom z obchodů se stříbrem v nákupním centru Plaza. „Lidé tu kvůli tomu stepují už od rána. Bojí se, že zboží pak už nebude k dostání,“ dodává Vlková.

O nepovedených dárcích ví své i studentka Jana. „Dostala jsem drahou kabelku, ale absolutně mi nevyhovuje. Doufám, že mi ji vymění za jinou nebo něco jiného,“ povzdechla si a šla se zeptat do jednoho z obchodů s módními doplňky.