VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zákaz žebroty i prostituce. A pozor na smetí!

Plzeň - Co nezakazuje zákon, potírá obec. Plzeň má např. vyhlášku posílající prostitutky
a žebráky za město
i nařízení o netrhání květin v parcích.

31.7.2016 1
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník/archiv

Žebrota, prostituce, podomní prodej, venčení psů mimo povolená místa, ježdění auty do zeleně nebo trhání květin z městských záhonů. To všechno zakazují lidem městské vyhlášky, které vydalo a schválilo město Plzeň. Pokud je porušíte, hrozí vám pokuta nebo správní řízení.

VENČENÍ PODLE MAPY

V Plzni nesmíte venčit psa bez vodítka, leda byste byli na povoleném území. To stanovuje mapa, kterou schválili zastupitelé. Zákaz platí pro centrum města a frekventované úseky městských obvodů. Naopak můžete venčit kolem řek a nezabydlených částí města.

Mapa zákazu venčení psů, kteří nejsou na vodítku

NEŽEBRAT U ŠKOL!

A jsme u žebráků. Žebrání městská vyhláška zakazuje u mateřských, základních, středních, vysokých a základních uměleckých škol v okruhu 50 metrů od nich. Žebrat se nesmí ani u hřbitovů a kostelů a rovněž v 50 metrech od nich. Městské obvody si k zákazu přidaly ve vyhlášce svá místa: většinou na 100 metrů od nákupních středisek, třetí městský obvod pak přidal historické jádro města – náměstí Republiky a přilehlý sadový okruh.

UMĚLCI VÍTÁNI

Povolen je v Plzni naopak tzv. busking, nebo-li pouliční produkce umělců. Městskou vyhláškou jsou vítáni či tolerováni právě ve středu města a celém sadovém okruhu a vybírat do klobouku mohou. Zeptejte se ale třeba knihovnic v ul.
B. Smetany nebo lidí
z okolních provozoven, pod jejichž okny jeden z umělců denně hraje. Zatímco kolemjdoucí se na něj usmívají, úřednice jeho tisíckrát otočené odrhovačky přivádí k pláči a zmiňují se o týrání. Prý přistoupil alespoň na střídání jednotlivých hudebních nástrojů.

V centru města je zakázán také pochůzkový a podomní prodej. Se zbožím ani službami typu dáme vám levnější elektřinu tam nesmí nikdo.

ZAPOMEŇTE NA KVĚTINY 
Z PARKU

A nesmí se ani trhat květiny v parcích, vstupovat do záhonů a vjíždět auty do městské zeleně. „Koho by to napadlo?" napadá vás. To byste se divili. Samozřejmě nikdo nepředpokládá, že si se škodovkou vjede na trávník v sadech a rozbalí tam piknik. Opatření směřuje spíš na řidiče, kteří parkují dvěma koly na chodníku
a dvěma na trávníku na sídlišti, když nesehnali lepší místo. A taky třeba na rybáře, kteří vjedou autem na louku a zaparkují rovnou u břehu řeky.

RAJONY LEHKÝCH DĚV

A co prostitutky? Mají zákaz téměř po celém městě, jejich rajonem ale léta bývá výpadovka na Domažlice. Stojí u zastávky a tvrdí, že čekají na spoj. V akci je většinou strážníci nechytnou
a dokázat jim, že provozují prostituci, je poměrně obtížné.

Co se ještě v Plzni nesmí? Teoreticky třeba hrabat se
v popelnicích.

SMETÍ PATŘÍ MĚSTU

Od doby, kdy spravuje odpady město, je totiž vše, co lidé vloží do nádoby k tomu určené, majetkem města. Takže pokud se pak někdo hrabe v popelnici, vlastně sahá na cizí majetek a mohl by být popotahován. Ale pozor. Pokud je popelnice už plná a vy položíte pytel se smetím vedle, vlastně jste založili černou skládku 
a můžete dostat pokutu.

Co ještě smíte nebo nesmíte dělat, když se pohybujete na území města Plzně
- Městská vyhláška v Plzni neřeší popíjení alkoholu na veřejných prostranstvích, ovšem pokud to nepřeženete. „Zasáhneme, když někdo budí veřejné pohoršení, zvrací, svléká se, obtěžuje lidi kolem sebe," potvrdil velitel Městské policie v Plzni Karel Mach. Samotné popíjení alkoholu ale město neomezuje. Stejně tak kouření. To ale upravuje tzv. tabákový zákon, podle kterého se nesmí kouřit třeba před přístřešky zastávek veřejné dopravy nebo v úředních budovách.
- Plzeň také nemá vyhlášku zakazující třeba hlučné sekání trávy nebo řezání cirkulárkou o víkendech či svátcích. Musíte se ale dodržovat zákon o nočním klidu mezi
22. a 6. hodinou.
- Platí také zákon na ochranu ovzduší. Je zakázáno pálit plasty a další materiály, na otevřeném ohništi lze spalovat jen suché rostlinné materiály neznečištěné chemickými látkami, například suché větve. Sporné je třeba vypalování trávy. „Podle našeho názoru jej nelze považovat za spalování na otevřeném ohništi a tráva není suchým materiálem," míní Milena Praislerová z magistrátního odboru životního prostředí. Připomíná, že vypalování trávy ohrožuje i živočichy, kteří v travních porostech žijí.
„Pokud je páleno v otevřeném ohništi něco jiného než suchý rostlinný materiál, můžeme z hlediska ochrany ovzduší uložit fyzickým osobách pokutu až 50 tisíc korun," dodala Praislerová.
- Samostatnou kapitolou jsou hráčská doupata a hazard. Příjmy z něj jsou stále vyšší, i když radnice deklaruje, jak herny omezuje. Podle vedoucího odboru bezpečnosti magistrátu Aleše Průši bylo v Plzni před čtyřmi lety 2543 automatů včetně výherních loterijních terminálů, letos jich je 1856. Hazard je povolen na vyhláškou stanovených adresách, kasina mají výjimku a radnici nevadí.

Kde se nesmí popíjet a kde řezat

Velitel Městské policie Plzeň Karel Mach sice nechce městské vyhlášky příliš kritizovat, otevřeně ale říká, že většinu věcí pojmenovává zákon, jímž se musí občané řídit.

Města si pak sama mohou vydávat svoje vyhlášky, které specifikují řešení jejich konkrétních problémů. A tak zatímco v Plzni se například smí o svátcích a nedělích sekat či řezat cirkulárkou ostošest a záleží jen na slušnosti sekáčů a řezačů, nakolik chtějí trápit své sousedy, v jiných městech regionu to vyhláška omezuje.

V Nebílovech platí od října 2013 vyhláška o nočním klidu mezi 22:00 a 6:00 hodinou během kulturních akcí v pátek a v sobotu od 01:00 do 6:00 hodin.

Přeštice mají od roku 2013 vyhlášku, která zakazuje popíjení alkoholu na veřejnosti. Výjimkou je 31. prosinec a 1. leden. Stejné omezení mají také ve Spáleném Poříčí.

Ve Stodě zase
v roce 2014 přijali vyhlášku, která nařizuje barům, kdy mají zavřít –
v pátek a v sobotu ve tři hodiny ráno, jindy
o dvě hodiny dříve. Pouze při kulturních akcích město na požádání uděluje výjimky.

Ve Zruči-Senci platí od roku 2012 vyhláška o nedělním klidu. Hlučné stroje nesmějí obyvatelé používat od 6 do 9 a od 12 do 22 hodin. Během týdne je v obci noční klid od 22:00 do 6:00 hodin.

Velitel plzeňských strážníků Karel Mach tvrdí, že přestupky řeší strážníci zejména domluvou. Pokud jde ale 
o opakované porušování vyhlášek, musí si lidé připravit peněženku
a mohou zaplatit i tisícovku. „Příklad: pokud jsem pejskař, musím podle vyhlášky psa přihlásit
a platit za něj obcí stanovený poplatek. Musím ho nechat očipovat a taky po něm musím uklízet exkrementy. Když to neudělám, musím počítat se sankcí," říká Mach.

Problémy jsou v Plzni
s hernami a potažmo automaty a loterijními terminály. Vyhláška je sice v Plzni omezuje a stanovuje na povolených adresách i jejich počty. Jenže o rušení rozhoduje ministerstvo financí
a to leckdy trvá dlouho. Naopak kasina mají v Plzni výjimku, nedávno se jedno otevřelo v nákupním centru Plaza.

V Olympii neječte a neležte, v autobuse pozor na prsty a v kempech na opice

Různé příkazy a zákazy kdekoliv snad už ani nevnímáme. To, že se máme před vstupem do bazénu ve vlastním zájmu řádně osprchovat a nejezdit na tobogánu s klíčem v kapse nebo neťukat na dveře ordinací, nikoho nepřekvapí.

Ale jsou i jiné, zajímavější věci. Jestlipak víte, že podle návštěvního řádu nákupního centra Olympie tam nesmíte například ležet, křičet, ječet, zpívat, hrát na hudební nástroje nebo pouštět rádio. Zákaz tu platí i pro běh, jízdu na kolečkových bruslích či koloběžkách.

Část návštěvního řádu OC Olympia Plzeň

Ve vodáckém kempu Hubertus na Ohři visel svého času svérázný zákaz tamního barmana, který musel po opilcích ráno uklízet a na jeden ze stromů přišpendlil ceduli: zákaz opic!

Cedule konečné trolejbusu č. 11

V autobusech veřejné dopravy zase varuje říčné cestující vrhající se na zavřená okýnka nápis Pozor na prsty. Dopraváci zřejmě mají
s úrazy cestujících své zkušenosti, a tak je raději dopředu nabádají k opatrnosti.

Zřejmě nejvtipnější oficiální cedule v Plzni sice nic nezakazuje, ale suše oznamuje: Ústřední hřbitov, konečná. Co na to říct? Svatá pravda.

Autor: Dana Veselá, Pavel Korelus

31.7.2016 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

SERVIS

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitelka mateřské školy 13 290 Kč

Učitelé v oblasti předškolní výchovy Učitel/ka MŠ. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13290 kč, mzda max. 16886 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Bezvěrov 110, , Požadavky:, - odborná kvalifikace pro učitelku MŠ dle zákona 563/2004 Sb., ve znění pozdějších předpisů, , Zaměstnanecké výhody: stravování. Pracoviště: Základní škola a mateřská škola bezvěrov, okres plzeň - sever, příspěvková organizace, 330 41 Bezvěrov. Informace: Hana Žemličková, +420 373 317 166.

Řemeslné práce - Řemeslné práce Ostatní řemeslní pracovníci a 160 Kč

Mechanici a opraváři kolejových vozidel opravář dieselových lokomotiv. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 160 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Líně, Požadavky na uchazeče:, - manuální zručnost, - znalost lokomotiv ČKD. Pracoviště: Lokozásobárna s.r.o., Na Šachtě, č.p. 140, 330 21 Líně. Informace: Jamrich, +420 720 937 183.

Výroba - Výroba Montážní dělník 12 200 Kč

Montážní dělníci mechanických zařízení Montážní dělníci montující mechanická zařízení. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč. Volných pracovních míst: 34. Poznámka: Kontakt pro uchazeče: , osobně Tylova 8, Plzeň - pondělí - pátek (9:00 - 15:00), telefonicky: 722 120 120, email: jan@nabrigadu.cz, Jedná se o osmihodinové ranní směny, ale pouze 2-3 dny v týdnu, dle domluvy., , Náplň práce: montáž plastových výlisků výrobní linky a kompletace výrobků pro TV díly, klimatizační techniku či automobilové díly.. Pracoviště: Nabrigadu.cz s.r.o. - podnikatelská 23, Podnikatelská, č.p. 1112, 301 00 Plzeň 1. Informace: Jan Mudra, +420 605 777 575.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Porodní asistentka 25 000 Kč

Ostatní porodní asistentky se specializací 32220. Požadované vzdělání: vyšší odborné. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Jedná se o místo pro novorozenecké oddělení, možno i profese dětská sestra. Příjemné pracovní prostředí, příspěvky na ŽP,nebo PF, dotované obědy, benefitní program mobilního operátora.. Pracoviště: Stodská nemocnice a.s., Hradecká, č.p. 600, 333 01 Stod. Informace: Zdenka Kympergrová, +420 377 193 603.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Turek Orhan Kaya

Je z bašty kebabu, teď ho připravuje v Plzni

Ilustrační foto

Stavba roku sbírá hlasy do neděle

V Plzni vyráží do práce na kole 823 lidí

Plzeň - Plzeňané se zapojili do kampaně Do práce na kole a vyměnili auto za bicykl.

Tramvaje v sobotu zastaví výluka

Plzeň - Práce na stavbě jižního železničního mostu přes Mikulášskou ulici si v sobotu a v neděli vyžádají úplnou výluku tramvajových tratí linek č. 1 a 2, které tudy vedou.

FOTO: Kotovice překvapila veliká voda, v Cebivi hovoří o největší povodni

Plzeňsko - Od čtvrtečního odpoledne zasahovali hasiči v Plzeňském kraji u událostí v souvislosti s přívalovými dešti. O den dříve zaplavila voda Cebiv na Tachovsku.

Z matematiky letos propadlo 156 maturantů

Plzeňský kraj - Didaktický test z matematiky letos v řádném termínu nezvládlo 19,1 procenta studentů Plzeňského kraje. U češtiny jde o 9,4 procenta. V obou případech jsou hodnoty nižší než republiková čísla.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT