„Zdá se, že lidé zcela ztratili opatrnost, která provázela předchozí dva ‚covidové‘ ročníky a vyrazili do ulic," uvedla Jana Brabcová, autorka myšlenky a jednatelka pořádající společnosti Grafia.

Na akci se letos představilo více než 200 umělců na 55 místech. „Jde patrně o nejrozsáhlejší prezentaci výtvarníků, kteří tvoří v Plzni či v Plzeňském kraji nebo mají k našemu kraji vztah. Program využily celé rodiny,“ poznamenala Brabcová. V programu si každý našel to své - ať už figurální kresbu, sochání z porobetonu či kamene, tvorbu mozaiky či šperků, objekty z papíru, malování na hedvábí, různé druhy tisku. Do akce se opět zapojily umělecké školy, ať už ZUŠ, střední školy uměleckého směru či univerzita. „Pro žáky je naše akce příležitostí vyzkoušet si, zda jim určitý obor či učitelé sedí. Máme dokonce příklady studentů, kteří si na Víkendu otevřených ateliérů ověřili své dovednosti a s úspěchem už na školách studují,“ pokračovala.

Někteří návštěvníci pojali akci jako obhlídku děl, do kterých chtějí investovat, řada umělců prodala svá díla přímo na akci. „Naším cílem je co nejužší kontakt výtvarníků a publika, chceme umělcům pomoci k větší publicitě, protože právě oni byli citelně zasaženi covidovými restrikcemi," dodala Brabcová.

Program byl určen všem věkovým kategoriím, a bylo vidět, že návštěvníci bez rozdílu věku si akci užívali. Zdarma otevřely své dveře také známé výstavní síně - Západočeská galerie v Plzni (výstavní síň „13“), Galerie města Plzně či Galerie Jaroslava Sutnara, Galerie v Alšovce, Pavilon skla Klatovy - PASK, Galerie U Bílého jednorožce a kostel sv. Vavřince v Klatovech. Ve velkém se zapojili i knihovníci - Knihovna města Plzně s programem "Knihovnice umí více" a mnoha workshopy, TOTEM a mnoho dalších. Nově návštěvníky pozvala i Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara, Paluba Hamburk či klatovská knihovna. Centrem pro umělce bez ateliéru byla Papírna, kde se vystavovalo i tvořilo na workshopech. V sobotu zde Weronika Gray pokřtila svůj kalendář Barzoj v nouzi, který podporuje mezinárodní adopce těchto psů.

Letošní ročník reflektoval i tvorbu ukrajinských umělců – vystavovali například v Galerii Ladislava Sutnara v Riegrově ulici či v Knihovně města Plzně v části Ukrajina tvoří.

V prostranství U Zvonu v centru Plzně se už podruhé pod širým nebem představila SŠ a ZUŠ Zámeček, různé výtvarné techniky zde zkoušeli malí i velcí. Svou trasu zde končila nedělním happeningem umělecká tramvaj.

Prostor poskytly také některé kavárny, které tak v centru Plzně vytvořily oblíbenou vinnou stezku Art&Wine. V sobotu večer poskytla prostor pro neformální setkání s umělci Art Party v Papírně.