„Měla jsem naprostý klid, koupelnu a sociální zařízení jenom pro sebe. Po narkóze jsem byla unavená, takže jsem si mohla v klidu odpočinout, nikdo mě nerušil. Nebyl ani problém s návštěvami, rodina za mnou mohla v podstatě kdykoliv,“ uvedla. Právě zajištění soukromí a většího komfortu jsou podle mluvčí FN Plzeň Gabriely Levorové hlavními důvody volby zařízení hotelového typu.

Fakultní zdravotnické zařízení disponuje 1726 lůžky, z toho 94 tvoří nadstandardní pokoje. Pacienti zaplatí od 250 do 550 korun za noc, záleží vždy na jednotlivém oddělení. Nejvíce nadstandardů nabízí gynekologicko-porodnická klinika (28), po ní následuje chirurgie (na Lochotíně se nachází osm pokojů, na Borech další čtyři).

A jelikož zájem o vyšší pohodlí stále roste, rozhodlo se vedení FN Plzeň rozšířit počet nadstandardních pokojů v borském areálu. Zázemí s moderními devíti pokoji by se mělo otevřít už v srpnu. „Tím, že se zvedá životní úroveň, přibývá lidí, kteří jsou ochotni si připlatit, zvlášť když hospitalizace trvá dva nebo tři dny. Nejedná se ale pouze o bohaté pacienty,“ sdělil primář chirurgického oddělení Václav Karnos. Navýšení počtu pokojů hotelového typu bude podle jeho názoru zatím stačit.

Stejný trend jako v plzeňské fakultní nemocnici se projevuje v krajských nemocnicích. Nejžádanější jsou především chirurgie a gyne-kologicko-porodnická oddělení (vyjma Rokycan, kde byla loni v červnu porodnice zrušena a značně se omezily gynekologické operace). „V případě maminek je to pochopitelné. Ženy chtějí mít první dny po porodu jistotu soukromí. Některé to odůvodňují i obavou, aby jejich miminko nerušilo ostatní,“ řekl mluvčí nemocnic Plzeňského kraje Jiří Kokoška. Na druhou stranu existuje velká skupina žen preferujících klasické pokoje. Ze zkušeností personálu vyplývá, že klientky se necítí v nové životní situaci tolik samy, mohou se poradit s jinou matkou.

Nadstandard na chirurgii si volí především lidé, kteří přicházejí na plánované operace. „Vyžadují pohodlí a více soukromí, aby se lépe zregenerovali, například kvůli návratu do práce,“ doplnil Kokoška.

Kromě toho krajské nemocnice poskytují nadstandardy ještě na interním a dětském oddělení (ve všech případech se jedná o dva pokoje).

Cena za zařízení hotelového typu je ve Stodě 300 korun, v Domažlicích pak 400 Kč. V Klatovech si pacienti ještě stokorunu připlatí. V Rokycanské nemocnici se poplatek pohybuje mezi 300 až 500 Kč. V Domažlicích plánují do konce léta zprovoznit na šestinedělí rodinný, civilně vypadající pokoj pro matku, dítě a případně i otce.