Místní totiž mají žhavé téma k hovorům – obec zasáhl podivný elektrický výboj, který zničil elektroniku téměř celé vesnici a přitom nikde není nic ohořelé a ČEZ tu žádné přepětí nezaznamenal. Lidé z Číhané mluví o kulovém blesku.

„Já ležela v posteli a oknem jsem viděla na zahradě světelné kolo, tak metr v průměru, jako obrovská žárovka, a zároveň strašná rána. Myslela jsem si, že hoří od blesku strom, ale když jsme vyšli s mužem ven, nic tam nebylo. Ani nic ohořelého kolem. Tak nevím, co to bylo, já bych řekla, že kulový blesk,“ vypráví Veronika Vacínová s tím, že bouřka tu noc byla slyšet poměrně z dálky a v Číhané uhodilo naprosto nečekaně.

„Najednou šílená rána a modem vyletěl přes celý obývák. Z počítače nám v opravně zachránili jen pár dat. Manžel viděl před domem červený plamen,“ říká sousedka Irena Frankovicová. Také 13letý Michal Hauptmann popisuje, jak se lekl. „Uslyšel jsem takové zzzzz a rána a skleněné kulaté stínítko na lustru se úplně rozletělo,“ říká.

Podle mluvčího ČEZ Martina Sobotky nemá společnost v obci zjištěné žádné přepětí elektrické sítě. Plzeňský meteorolog Jan Sulan říká, že blesk mohl uhodit i v blízkosti staveb či stromů do země a přepětí se mohlo rozšířit třeba po potrubí, ať už šlo o blesk běžný či kulový. „Máme detekované bouřky v té oblasti, ale o jaký blesk šlo, neumíme rozlišit. Záleží, co lidé viděli, jestli jen záblesk či kulový blesk, ten bývá vidět déle,“ sdělil. Při aktuálním vývoji bouřkového počasí doporučuje mluvčí hasičů Alena Marešová mít kromě bleskosvodů i ochranu proti pulsnímu přepětí. „Hromosvod chrání hlavně budovy a k ochraně elektrospotřebičů moc nepomůže,“ konstatuje. Přestože nejde jen o majetkové škody, ale při bouřce hrozí také úraz, pojistit se na obojí lze i bez této prevence. Tomáš Zavoral z České pojišťovny uvádí jako příklad ceny připojištění přepětí v domácnosti 270 korun ročně při 50tisícovém limitu.