Japonsko, Indie, Havaj, Keňa, Brazílie, Egypt, ale i Špicberky, Turecko nebo Island. První ročník cestovatelského festivalu Země na dlani, jenž se zrodil v hlavě Plzeňanky Kateřiny Kubištové (na snímku), nabídne pestrou nabídku přednášek. Na Akademii hotelnictví a cestovního ruchu v Plzni se koná v pátek a v sobotu.

Kateřina Kubištová„Cestování mě baví, loni jsem byla čtyři měsíce na Islandu," říká 22letá studentka, která na nápad uspořádat festival přišla v době, kdy byla na praxi ve škole, kterou dříve studovala. „Akademie mi vyšla ohromně vstříc, a to nejen z finančního hlediska. Pomáhají mi studenti i vyučující," říká.

Katka měla na starosti hlavně shánění přednášejících. Oslovila známé, o nichž věděla, že pobývali v zahraničí. A program se začal plnit, cestovatelé jsou z Plzně a okolí, ale také z Přeštic, Švihova a Klatov. Nyní je připraveno patnáct přednášek a bohatý doprovodný program včetně tradičních tanců z celého světa či ochutnávek cizokrajných jídel. „Bude možné zdarma ochutnat japonské sushi, vietnamskou polévku pho, maďarský perkelt nebo pokrmy z Ruska, Ukrajiny, Turecka a Indie," přibližuje studentka.

Ačkoli se jedná o první ročník, pojala jej Kateřina Kubištová opravdu ve velkém. Na zahájení obou dnů vystoupí studenti s ukázkou folklorních tanců, připraveno je i venkovní posezení v čajovně.

Přijede i Radim Uzel

Největším lákadlem je asi přednáška Sex napříč kontinenty, již má hned v úvodu sexuolog Radim Uzel. „Slyšela jsem ji před časem v Karlových Varech a skvěle jsem se bavila. A protože se s panem Uzlem známe díky Divadlu Pluto, oslovila jsem ho. Jsem ráda, že souhlasil a přijede," říká cestovatelka.

Sexuolog Radim Uzel.Kromě Uzlova úvodního příspěvku se konají vždy paralelně dvě přednášky v jeden čas. „Těším se například na povídání Petra Dvořáčka z Plzně, který učil v Keni masajské děti. Petr dodneška veškerý výtěžek ze svých přednášek posílá do Afriky na pomoc místním," popisuje organizátorka.

Nevšední zážitek nabídne přednáška muzikanta Milana Benedikta Karpíška Muzikantská cesta kolem světa. Autor přiveze exotické hudební nástroje z celého světa a posluchači si je mohou sami vyzkoušet. „Dozvědí se, na jaké nástroje hráli a hrají kovbojové, indiáni, Mexičani či australští Aboriginci, co je dulcimer, maracas nebo rain-stick," zve Kateřina Kubištová, která za několik týdnů skládá absolventské zkoušky na Vyšší odborné škole cestovního ruchu v Karlových Varech.

A v polovině června odjíždí na další pracovně-cestovatelský pobyt, tentokrát do Norska za polární kruh. Je tedy velmi pravděpodobné, že se v druhém ročníku objeví její přednáška právě o této zemi.

Program festivalu Země na dlani

Pátek

  • 17:15 ∙ Radim Uzel: Sex napříč kontinenty
  • 18:40 ∙ Island: Země ohně a ledu ∙ Japonsko
  • 20:00 ∙ Ukrajina: Cesta do Černobylu ∙ Rusko: Studium na Sibiři

Sobota (od 12:30 hod.)

  • 13:00 ∙ Muzikantská cesta kolem světa ∙ Návrat do Indie
  • 14:20 ∙ N. Zéland: S Working Holiday ∙ Turecko: Výlet za pár korun
  • 16:40 ∙ Za krásami Arménie ∙ Rok na Havajských ostr.
  • 18:10 ∙ Keňa: Život s masaji ∙ Špicberky: Arktidou s puškou na zádech
  • 19:30 ∙ Brazílie: Expedice Ipanema ∙ Vdaná v Egyptě