Poslední dotace
27. výzva – školství (ZŠ 2. st., SŠ – vybavení a technologie zaměřené na technické a přírodovědné obory) 71 mil. Kč
28. výzva – regionální sil. síť (silnice II. a III. tř.) 700 mil. Kč
29. výzva – cestovní ruch (koupaliště, sjezdovky, hřiště, muzea, sály, divadla) 194 mil. Kč

Co za onu miliardu může vzniknout? Kraj chce opravit silnice, některá města vybavit školy nebo postavit koupaliště. To všechno je možné, peníze jsou určeny na dopravu, školství a cestovní ruch. Ovšem třeba cyklostezku za tyto peníze nikdo nepostaví, podmínky jsou pevně dané.

„Podpořeny budou rekonstrukce a výstavby sportovních areálů, například koupaliště, sjezdovky, hřiště, fitcentra a podobně. Také muzea, sály či divadla," vyjmenovává Ivo Grüner, náměstek hejtmana pro fondy EU a předseda Výboru Regionální rady. Tedy úřadu, přes který evropské peníze na jihozápad republiky tečou.

Projekt na výstavbu venkovního koupaliště už připravuje například město Stříbro. „Letní plovárna, jejíž náklady odhadujeme na 35 až 40 milionů korun, by měla vzniknout poblíž sportovního areálu TJ Baník Stříbro," potvrdil Zdeněk Botek z Městského úřadu Stříbro. Projektová dokumentace vzniká také k rozhledně na konci nedávno vysvěcené křížové cesty ve Stříbře. Který projekt nakonec obec přihlásí, rozhodnou tamější zastupitelé.

Co se postavilo za peníze z Bruselu
* Západní okruh Plzně 666 mil. Kč
Dostavba Klatovské nemocnice 410 mil. Kč
* Obchvat Klatov 255 mil. Kč
* Silnice Nepomuk – Přeštice 244 mil. Kč
Africké a asijské expozice 
v plzeňské zoo 115 mil. Kč
Trolejbusová trať na Borská pole 110 mil. Kč
Centrum vodní zábavy Kdyně 104 mil. Kč
Nákup trolejbusů a modernizace tramvají, Plzeň 100 mil. Kč
Zimní stadion v Plzni na Košutce 86 mil. Kč
Obchvat Všerub 82 mil. Kč
Pavilon jednodenní chirurgie, Privamed Plzeň 54,5 mil. Kč
Relax centrum Štruncovy sady, Plzeň 52,5 mil. Kč
Domov pro seniory Domažlice 50 mil. Kč
Dostavba ZŠ Tlučná 45 mil. Kč
Rozšíření bazénu v Tachově 44 mil. Kč
Domov poklidného stáří 
Vejprnice 43 mil. Kč
* tyto stavby nejsou dokončeny, přidělená dotace může být nižší

Ve výzvě zaměřené na cestovní ruch si Jihočeský a Plzeňský kraj rozdělí 194 milionů korun. Mluví se také o tom, že by mohlo v Plzni vzniknout muzeum zaměřené na knihovnictví, jež plánuje plzeňský nakladatel Ota Rubner, nebo tréninková hala v Božkově. O příspěvek chtějí Stříbrští požádat i na chodníky, parkovací stání a osvětlení v Palackého ulici.

Ve výzvě zaměřené na dopravu to však bude velký boj, o peníze na silnice je zájem obrovský. Jen Plzeňský kraj připravuje minimálně jedenáct projektů v celkové hodnotě stovek milionů korun. Je mezi nimi například průtah Mrtníkem na severním Plzeňsku nebo rekonstrukce silnice mezi Gerlovou Hutí a Hartmanicemi na Šumavě za 90 milionů korun. „Připraven je i projekt na rekonstrukci průtahu Štěnovicemi za 25 milionů korun nebo silnice mezi Všeruby a Chudenínem na Domažlicku za 60 milionů Kč," dodal šéf krajského odboru dopravy Jaroslav Vejprava.

Výhodou poslední výzvy zaměřené na dopravu je i to, že dotace bude stoprocentní, není tedy nutná žádná spoluúčast placená z kasy Plzeňského kraje. Všechny projekty musí být hotovy a vyúčtovány do poloviny roku 2015.

Pro Plzeňský a Jihočeský kraj bylo v právě končícím plánovacím období připraveno téměř 18 miliard korun, v současné době je více než polovina těchto peněz vyplacena příjemcům dotací. „Přibližně 92,5 procent peněz je už zasmluvněno," řekl Ivo Grüner.

A co se za tyto dotace postavilo? Například nové akvacentrum ve Kdyni nebo část Klatovské nemocnice. Díky evropským penězům do Plzně přijely žirafy a hrošíci a plzeňské dopravní podniky mohly protáhnout trolejbusovou trať až na Borská pole.

Podle Grünerových odhadů by měl Úřad Regionální rady vracet jen velmi malou část peněz, přibližně dvě procenta (cca 350 milionů Kč). To v jiných regionálních operačních programech (ROP) v republice i v národních programech, které má na starosti vláda, hrozí vrácení až 170 miliard korun. „Kdyby se stát rozhodl přealokovat peníze z jiného programu k nám, jsme připraveni," prohlásil Grüner.

Regionální operační program Jihozápad slouží k čerpání evropských dotací v letech 2007 až 2013. I kvůli pádu vlády zatím není zcela jasné, jakým způsobem budou dotace z EU rozdělovány dál. Podle některých odhadů budou žadatelé v Plzeňském kraji moci začít žádat nejdřív v polovině roku 2015.

V červnu letošního roku byla šance na půl miliardy korun z ROP Severozápad, tyto peníze ale nakonec do Plzeňského a Jihočeského kraje nepřitekly. Přesto má Úřad Regionální rady připravenu ještě jednu rezervní výzvu zaměřenou na silnice II. a III. tříd, v níž chce rozdělit veškeré zbytky z předchozích výzev. „Mohlo by jít o dalších 500 až 600 milionů korun," věří Ivo Grüner.