VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Žáci by si na sobotní školu zvykali obtížně

Chodit do školy od pondělí do soboty a neděli mít volnou? Pro dnešní školáky nemožná věc. Podle Blanky Veselé, ředitelky Pedagogicko psychologické poradny Plzeň, může za všechno zvyk.

1.9.2009
SDÍLEJ:

Blanka VeseláFoto: DENÍK/Archiv

Proč si děti nedokážou představit, že by v sobotu nebyli doma, ale ve třídách?
Je to tím, že si všichni lidé navykli na volné víkendy. Pro děti už je to přirozené – škola končí pátkem.

Byly by vůbec schopné v sobotu začít do školy chodit, kdyby někdo takovou docházku znovu zavedl?
Těžko říci, ale rozhodně by to byl velký zásah do rodinného života, který by nějakým způsobem změnil život všem. Dětem i rodičům.

Je první školní den – svoji premiéru si v lavicích odbývají prvňáčci a pro všechny to nemusí být právě příjemné. Je nějaký způsob, jak mohou rodiče školákům s přivykáním pomoci?
Rodiče by děti rozhodně podporovat měli, ale měli by to dělat celou dobu ve výchově. Dítě by se mělo naučit rozlišovat mezi povinností a zábavou a mělo by mít příslušnou společenskou výchovu. To je ale dlouhodobá záležitost.

Jsou případy, že si dítě ve třídě zkrátka nezvykne?
Jsou, ale setkáváme se s nimi velice výjimečně. Dejme tomu, že na území Plzeňského kraje se takových dětí může objevit jen několik.

Kde pak hledat příčinu?
Právě v nedostatečné přípravě a výchově. Mohou to být děti, které třeba vůbec nechodily do školky, nejsou zvyklé na cizí děti kolem sebe a jsou hodně vázané na rodiče.

Co si mají rodiče s takovým dítětem počít?
Mají možnost zažádat o dodatečný odklad zahájení školní docházky, a to o jeden rok. Když k tomu ale dojde, bylo by dobře, kdyby dítě chodilo alespoň do přípravné třídy nebo do mateřské školy s programem pro šestileté předškolní děti. V opačném případě by pro něho byl odklad spíše horší než lepší.

Václav Hercík, Rybnice

Když Václav Hercik usedl před 76 lety do lavice první třídy, podobala se škola z dnešního pohledu spíše vojně. Z celého týdne byl jediný den volný, děti musely přestávky prochodit a tu a tam dostaly přes prsty rákoskou. Na druhou stranu ale dostávaly méně domácích úkolů a na den jim coby kapesné stačila i jedna koruna.

- „Chodit do školy v sobotu bylo normální, vůbec nám to nevadilo. Volná neděle bohatě stačila,“ vzpomíná dnes Hercik.

- Vyučování začínalo stejně jako dnes v osm hodin, ovšem ne zvoněním, ale příchodem učitele. V obecné škole v Rybnici žáci v lavicích vysedávali do jedenácti, pak si došli domů na oběd a odpoledne se na hodinu či dvě zase k sešitům a učebnicím vrátili.

- Dnešní děti asi zarazí způsob, jakým tehdy žáci trávili velkou patnáctiminutovou přestávku. „Museli jsme všichni ven ze třídy, uvnitř nesměl nikdo být. Na chodbě nebo na dvorku jsme pak museli chodit a přitom svačit. Malé přestávky vypadaly jako z filmů pro pamětníky. Dokud nepřišel kantor, vládl ve třídě strašný bengál. Pak jsme zmlkli. Učitelé měli velkou autoritu.“

- „Tělesné tresty byly běžné. Jak jsme se prali nebo třeba mluvili, když mělo být ticho, měli jsme to spočítané. Šli jsme k učiteli na stupínek, nastavili jsme dlaně a dostali jsme přes ně. Musím říct, že to bylo účinné.“

- Vykračovat si v třicátých letech do školy s korunou v kapse, to byl přepych. „Peníze jsme do obecné školy nenosili vůbec, nepotřebovali jsme je. Až když jsem začal chodit do měšťanky do Plas, bral jsem si na den korunu. Za padesát haléřů jsem si k obědu koupil v hospodě polévku a housku, školní jídelny neexistovaly,“ pokračuje muž.

- Když měli kluci volno, hráli fotbal, kuličky, pobíhali, lezli po stromech. „Hráli jsme i o barevné fazole, zkrátka odpoledne po škole jsme trávili všelijak, ale málokdy učením. Úkolů jsme dostávali minimum. Nejčastěji jsme se doma učili nazpaměť básničky. Dodnes umím třeba Záhořovo lože.“

Filip Zeman, Plzeň

První školní den si Filip Zeman vyzkoušel už před rokem a právě dnes se z něj stal druhák. Do školy se těšil. Nad otázkou, jestli by mu vadilo učit se i o sobotách, sice dlouho přemýšlel, ale nakonec se rozhodl, že by víkendy přeci jen nechal dvoudenní. O tom, jak vypadalo vyučování dříve, Filip leccos ví. Například slova tělesné tresty zná.

- „Jo, to vím, že mohli učitelé děti mlátit. Když se praly nebo tak,“ přikyvuje. „Ale dostat rákoskou, to mně by se moc nelíbilo. Nám učitelka buď vynadá, anebo dostaneme razítka za zlobení, když jsme v družině. To stačí.“

- Dnes, v době mobilních telefonů s fotoaparáty, může učitele výchovný pohlavek stát i místo. Takové nebezpečí jim v třicátých letech od dětí s dřevěnými počítadly nehrozilo. „Já mobil taky mám, ale ve škole jsem ho měl párkrát.“

- Filip se prý ale stejně raději snaží moc nezlobit. Poctivě dělá i domácí úkoly a nevadí mu to. „Moc úloh nemáme, třeba v pátek nedostáváme vůbec žádné.“

- Svačinu si se spolužáky chodí také sníst mimo třídu, ovšem na rozdíl od pamětníků dobrovolně. „Jdeme na chodbu nebo před školu na schody. Jestli ale chceme, ve třídě můžeme zůstat,“ vysvětluje chlapec a kulí oči, když se dozví, jak to bylo dříve. „A oni vůbec neměli jídelny? To je divný,“ diví se.

- Co ale zůstalo a zřejmě i nadále zůstane úplně stejné, to je způsob, jímž děti tráví ty kratší přestávky. „Buď se bavíme, běháme nebo prostě jenom tak blbneme a děláme binec, než někdo přijde,“ směje se.

- Stejně jako Václav Hercik před lety je na tom Filip dnes i s kapesným. Do školy vyráží bez peněz. Tedy zatím. „Peníze nepotřebuju ani já, ani ostatní,“ říká. Jeho maminka Lenka zastává názor, že syn má ještě čas. „Zatím není třeba, aby s sebou něco nosil. Co potřebuje, si teď vezme z domova,“ konstatovala. Až ale její syn začne kapesné dostávat, rozhodně bude vyšší než jedna koruna.

- Také Filipa baví tu a tam si kopnout do míče. Lezení po stromech však v jeho případě nahradila jízda na koni a místo kuliček si hraje na počítači.

Autor: Pavel Korelus

1.9.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Hokejová extraliga: Mountfield HK - HC Škoda Plzeň.
21

Před pauzou přišla studená sprcha

Curling muži.

Olympijský sen českého curlingu se rozplynul

Nejpřívětivější úřad je ve Starém Plzenci

Starý Plzenec – Město zaujalo novinkami, které zavedlo během roku.

Házenkáři Talentu zlomili odpor Hranic až čtvrt hodiny před koncem

Plzeň vstoupila do druhé poloviny extraligy házené vítězně. V nedělním 12. kole vyhrála v Hranicích 24:20. Talent v tabulce zůstává druhý se ztrátou jednoho bodu na vedoucí Zubří.

Čeští curleři si zahrají nedělní play-off o postup na olympiádu

Plzeň - Česká mužská reprezentace v curlingu zvládla první krok k postupu na olympijské hry v Pchjongčchangu.

Řezník si udělal na půdě hokejové muzeum

Vzácná sbírka: puky z celého světa i výstroj Jiřího Holečka.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT