Desetiletý Petr z Plzně se chce dostat na sportovní gymnázium. Aby měl větší šanci uspět v testu z českého jazyka a matematiky, přihlásil se na přípravný kurz. Podobně přistupuje k dubnovým jednotným přijímacím zkouškám řada uchazečů, potvrzují ředitelé vybraných škol v Plzeňském kraji. Zároveň ale upozorňují, že důležitou roli hraje i domácí příprava.

„Hodně o to stojím a mám ze zkoušky respekt, proto chodím na další vyučování," svěřil se mladík, který absolvuje šest dvouhodinových lekcí. Cena kurzu, který organizuje vzdělávací agentura Trigon, vyjde na 1450 korun.

Na závěr lekce test

Stále oblíbenější se ovšem stává varianta zvolit si kurz přímo na škole, kam se chce žák dostat. „Jednoznačně evidujeme nárůst zájemců. Nejmarkantnější je to u čtyřletého oboru. Loni k nám chodilo čtyřicet lidí, letos je to o dvacet více," porovnal Petr Mazanec, jenž vede plzeňské gymnázium na Mikulášském náměstí. Za sedm lekcí tady uchazeči zaplatí 700 korun a na závěr si vyzkoušejí test.

Čtěte také: Špína v kuchyni a prošlé potraviny. Hygienici se loni v restauracích nenudili

Organizování přípravných kurzů se osvědčilo také Střední odborné škole ve Stříbře. „Pro děti je to určitě přínosné. Spadne z nich stres. Na přijímací zkoušky už přicházejí do známého prostředí. Dopředu s nimi projdeme vzorové testy, takže znají modelové otázky," vyjmenovala ředitelka Jarmila Kánská. Doplnila, že kurzy nemají zpoplatněné: „Nepřišlo nám správné, aby rodiče za tuto službu u nás platili. Jiná je ovšem situace třeba u výběrových gymnázií, kde mají obrovský převis zájemců."

Účast neznamená úspěch

Hodiny výuky češtiny a matematiky navíc nabízí rovněž blovické gymnázium. Tamější ředitelka Marcela Šustrová ovšem zdůraznila, že účast na lekcích ještě neznamená automaticky úspěch u přijímacích zkoušek: „Kurzy pomohou s tech-nikou testu. Žáci vědí, co očekávat, jsou tedy klidnější. Nicméně nikdy to nenahradí domácí přípravu."

Odlišný přístup k přípravným kurzům zaujímá ředitelka klatovské vyšší odborné školy, obchodní akademie a střední zdravotnické školy Soňa Rabušicová. Domnívá se, že pilotní testy zveřejněné na webových stránkách Cermatu, jenž má zkoušky na starosti, jsou dostačující. „Máme děti z různých škol, přičemž každá škola se zaměřuje na trochu něco jiného. Myslím, že by měl být kladen daleko větší důraz na domácí dril," uzavřela.