Postarala se o to novela zákona, která změnila požadavky na studenty autoškol, kteří chtějí jezdit na jednostopém vozidle.

Žák ale během jízd nezůstává bez dohledu. „Jedu za ním na druhé motorce. Spolu pak komunikujeme vysílačkou v helmě. Žáky samozřejmě pustím na motorku samotné až ve chvíli, kdy už umí jezdit," vysvětlil majitel plzeňské autoškoly František Šimek.

Autoškoly ale novinku nevítají s velkou radostí. „Pořízení vysílaček a padacích rámů na všechny motorky, stejně jako jejich dodatečné pojištění, to vše je potřeba zaplatit," vyjmenoval zvýšené výdaje majitel další z autoškol Vladimír Helus.

Žáci musí na motorce jezdit sami hlavně kvůli přípravě na závěrečné zkoušky. „Čeká je nově test ovládání motocyklu, například úhybný manévr, 'osmička' nebo slalom. Pojedou jej sami, tak se na něj musí připravit jízdou bez instruktora," vysvětlil Šimek.

Přitom právě závěrečná „jízda zručnosti" je často diskutovaným tématem. 
„V současné podobě to není dobré. Při vyhýbání se žák ještě nemusí cítit na motorce dost jistě na to, aby ho provedl v 50 kilometrech za hodinu. Třeba po autoškole tak rychle ze začátku ani jezdit nebude. Tato jízda by neměla být alfou a omegou celé závěrečné zkoušky," popsal Šimek.

S jeho názorem se ztotožňuje i 26letý žák Honza. „Není to špatný nápad, ale je to nedotažené. Například ve slalomu při nízké rychlosti se nesmím dotknout nohou země. Přitom při popojíždění v koloně, které je tomuto testu velmi blízké, právě to běžně dělám," popsal.

Letos na jaře si mezi prvními pořizoval řidičský průkaz také motorkář Jan Sýkora. „Na motorce jezdím už dva roky, chtěl jsem řidičák na silnější. Jízdu zručnosti jsem projel hlavně díky tomu, že jsem měl už velké zkušenosti. Pro začátečníka to může být těžké. Ale zase bude umět po kurzu motorku už docela dobře ovládat," vysvětlil Sýkora.

V námi oslovených autoškolách od počátku sezony absolvovalo kurz již několik desítek žáků. Někteří byli
v testu ovládání motocyklu neúspěšní. „Stalo se, že při jízdě zručnosti žák i upadl," dodal Helus.

Co je nového?● Žáci autoškol jezdí na motocyklech na silnici sami, instruktor je následuje buď na motorce nebo v autě.
● K závěrečné zkoušce přibyla jízda zručnosti, při které žák musí absolvovat například slalom v nízké i vysoké rychlosti 
(4 km/h, resp. 50 km/h), projet 'osmičku', vyhnout se překážce v rychlosti 50 km/h, otočení o 180 stupňů i sejmutí motorky ze stojanu, její vedení 
a parkování se zhasnutým motorem.