Příroda se probudila mnohem dříve, než je běžné, a tak mají zvířecí záchranáři pořádně napilno. Stanice už je téměř naplněna zraněnými živočichy.

„Až do letoška byl pro nás měsíc březen hlavně ve znamení projektů druhové ochrany. Poslední úpravy hnízd čápů bílých i černých, hnízdní ostrůvky, budky, stěny pro jiřičky. Tůně pro obojživelníky, údržba vybavení i stanice, příprava na blížící se sezónu, sem tam nějaký ten zvířecí pacient,“ vyjmenoval vedoucí zvířecích záchranářů z Plzně, kteří zasahují i v dalších okresech západních Čech, Karel Makoň.

Zvířecí záchranáři potřebovali na čas v Plzni na Valše kvůli opravě plynovodu snížit hladinu v bobřím mokřadu, bobr jim ale po nocích práci hatil.
VIDEO: Bobrům potřebovali na čas zbourat hráz, hlodavec se ale nechtěl vzdát

Letos je ale podle něj situace naprosto odlišná. Stanice je už nyní plná zvířecích pacientů. „Každý den jeden až pět zásahů, telefonáty jdou do desítek, a to ještě nezačala sezóna mláďat! Nevíme, proč to tak je, ale po třiceti letech fungování se nám nejenom venkovní teploty, přílety čápů a počasí posunuly o měsíc až dva dopředu. Jestli to takhle půjde dál, tak abychom už začali stavět novou stanici, protože ta současná je už v březnu téměř plná,“ konstatoval Makoň.