Podle Nadi Rozmarové, vedoucí lékařky Plzně–severu z krajské záchranné služby, pomůže stanice hlavně odstranit tzv. bílá místa ze záchranářských map, tedy místa, kam nejsou sanitky schopné dojet do 15 minut. „Problémy jsme měli na hranicích okresu, například na Bezvěrovsku. Tam, pokud k něčemu došlo, zasahovali záchranáři z Toužimi z Karlovarského kraje. Teď už to budeme zvládat,“ řekla.
Severní Plzeňsko je nyní tedy plně pokryto. „Jako oblast, kde bychom se mohli ještě polepšit, připadá v úvahu asi už jen Úněšovsko. Tam sice do 15 minut dorazit stíháme, ale je to jen tak tak,“ pokračovala Rozmarová.
Posádku manětínské sanitky tvoří řidič a záchranář. Ti ostatně otevření stanice „oslavili“ prvním výjezdem. „Byla to dopravní nehoda s lehčím zraněním,“ dozvěděli jsme se od posádky vozu.
Starosta města Pavel Suk ještě minulý týden nevěřil, že se do otevření stanice všechno stihne. „Jsem nakonec rád, že se to tak rychle a bez větších problémů povedlo. Přeji si ale, aby služby záchranky využívali naši občané i návštěvníci města co nejméně,“ uvedl starosta.
Jak podotkl radní Plzeňského kraje pro zdravotnictví Pavel Karpíšek, město budovu záchranářům poskytuje za symbolické nájemné.
Manětínské stanoviště ale nějaké úpravy přece jen čekají. „Nebezpečný může být výjezd ze dvora rovnou do silnice. Je to nepřehledný úsek a sanita musí vjet do silnice, aby měl řidič výhled do obou stran. Tam by měly přijít nějaké značky stanoviště nebo semafory,“ říkal velitel manětínské jednotky požární ochrany František Hanus.