Bez peněz a změny systému od ministerstva zdravotnictví se musí podle představitelů kraje nutně zhroutit. Pacienti se musí připravit na to, že některé obory nebudou od března dostupné tam, kde byli zvyklí. Naprosto nevyřešená zůstává zatím otázka, kam a jak dopraví záchranáři děti s nízkou porodní vahou.

„Letecká záchranka to v žádném případě nezvládne. Podle statistiky se v kraji měsíčně uskuteční 60 rizikových porodů, a ona má jen jeden inkubátor. Navíc zatím ani nevíme, která nemocnice by se o tyto děti dokázala postarat. Neonatologie ve FN v Plzni je nezastupitelná v Plzeňském i Karlovarském kraji,“ uvedl ve čtvrtek na jednání krizového štábu hejtman Milan Chovanec.

Problém vyvstal poté, co k 31. prosinci loňského roku podala výpověď polovina personálu z neonatologie a gynekologie ve FN Plzeň. „S normálními porody pomůže Mulačova, Stodská i Rokycanská nemocnice. Domažlická nemocnice má problémy v tomto směru sama, z osmičlenného personálu jí totiž zůstane jen primář a jeden mladý lékař,“ uvedl radní pro zdravotnictví Václav Šimánek.

„Dnes založený pracovní tým vypracuje do 14 dnů krizový scénář a metodiku, jak postupovat,“ řekl Chovanec. Plzeňská Mulačova nemocnice spolu s městskou nemocnicí Privamed a nemocnicí v Sušici zajistí výpadky v chirurgických oborech. Kraj osloví i nemocnice v krajích, které s ním hraničí, konkrétně ve Strakonicích a Mariánských Lázních.

Pracovní tým řekne, kde bude jaký obor fungovat a kam lze přesunout část personálu. „Díky chystaným opatřením dojde jen k omezení plánovaných výkonů operativy. Akutní zdravotní péči v regionu zajistíme a nedojde k žádnému nedostatku,“ ubezpečil Šimánek.