Proto by chtěli nové výjezdové stanoviště, začali už jednat s teplárnou o vy-užití staré výměníkové stanice v Polední ulici v doubravecké části Lobzy. Záchranáři by chtěli stanoviště zprovoznit ještě letos, kraj jejich nadšení krotí. Pro rok 2015 s ním nepočítá.
„Dojezdová doba na Doubravku je kvůli ucpané Plzni často hraniční, proto bychom potřebovali stanoviště přímo v této čtvrti," říká ředitel Zdravotnické záchranné služby Plzeňského kraje (ZZS PK) Roman Sviták s tím, že ve čtvrtém obvodě je starší populace, což se promítá i do počtu výjezdů. „Zde máme z celé Plzně například nejvíce případů zástav krevního oběhu," vysvětluje Sviták, proč začal uvažovat o zřízení nového stanoviště. Doubravka je pro výjezd sanit výhodná i díky blízkosti dálnice D5, kde často dochází k nehodám.
Kdysi bývala záchranka u sv. Jiří, tam ale nyní záchranáři nepochodili. Nápad vrátit se tam se nelíbil samotné nemocnici ani obvodu – také vzhledem k mateřské školce v sousedství. Vedení Doubravky však výjezdové stanoviště ve svém obvodu chce, proto doporučilo záchrance oslovit teplárnu a zkusit využít staré výměníkové stanice.
„Jednáme o tom, rozhodně tomu nebudeme bránit," řekl Deníku generální ředitel Plzeňské teplárenské Tomáš Drápela s tím, že podobně jedná teplárna o využití výměníku pro policejní služebnu na Skvrňanech. Záchranné složky bývají v takových případech v teplárenských prostorách za symbolické nájemné.
Zatímco Roman Sviták by chtěl nové stanoviště otevřít ideálně ještě v letošním roce, hejtmanství, jež záchranku zřizuje, jeho plány krotí. Problémem jsou finance, na rekonstrukci výměníku je třeba 1,5 milionu korun.
„Rozpočet na letošní rok už je uzavřený a s tímto projektem nepočítá, takže to příliš reálně nevidím," říká krajská radní pro zdravotnictví Milena Stárková (ČSSD). Ta si nyní vyžádá poklady a analýzy. „Musím vědět, co otevření takového stanoviště přinese, jaké to bude mít dopady a kolik by to stálo," upřesňuje.
Velmi podobně vidí Stárková i projekt na přestavbu další výměníkové stanice – v Lidické ulici na Lochotíně. Ta stojí v těsné blízkosti zrekonstruované záchranky, ředitel Sviták by z ní chtěl garáže pro sanity a také šatnu pro zaměstnance. „Náklady jsou v tomto případě 300 tisíc korun," vyčíslil.
Krajská záchranka má nyní v Plzni čtyři výjezdové skupiny (po jedné v Koterově a na Lochotíně, dvě na Borech), od příštího roku jich bude muset mít pět. „V nejhorším se vejdou do nového sídla na Klatovské třídě, ale už teď jsme tu poměrně dost natěsnáni," upozorňuje šéf krajských záchranářů.
Letos by chtěla ZZS PK otevřít nové stanoviště také v budově polikliniky v Boru u Tachova.