Jeho cílem je sdružovat a pomáhat rodičům předčasně narozených dětí. Včera se na neonatologickém oddělení Gynekologicko–porodnické kliniky Fakultní nemocnice v Plzni sdružení představilo maminkám, lékařům a sestrám.

„Představujeme zde projekt Mámy pro mámy, který vymyslely samy maminky. Má propojit komunitu venku. Tedy rodiče, které mají děti narozené bez problémů, a maminky na ´jipkách´. Tyto ženy začnou ztrácet kontakt s okolním světem a cítí se osaměle,“ vysvětluje Novotná.

Maminky zdravých dětí proto vyrobí dárečky pro ženy, které se stále strachují o své děti a péče o ně jim zabírá veškerý čas. „Na dárky napíší vzkaz, že na ně myslí, že o nich vědí a možná si pak i zavolají nebo se sejdou v mateřském centru. Maminka se tím nedostane do izolace,“ říká Novotná.

Předčasný porod je pro matku velmi traumatizující zážitek, musí se vyrovnat s psychickým šokem. „Nedonošené děti mají řadu problémů, které se často opakují. Rodiče, kteří to prodělají, tak mohou novým rodičům poradit,“ podporuje projekt sdružení primář neonatologického oddělení Jiří Dort. Oceňuje jej i proto, že počet předčasně narozených dětí stále přibývá. Důvodů, proč se tomu tak děje, je bezpočet. „Mezi jeden z nejvýznamnějších patří fakt, že rodí stále starší ženy,“ vysvětluje lékař. Z celkového počtu dětí se narodí osm procent předčasně. „To je hodně, když si uvědomíte, že se třeba v roce 2008 narodilo asi 120 tisíc dětí, tak zhruba deset tisíc z nich bylo nedonošených,“ říká Dort.

Zachránit dokáží lékaři i půlkilové miminko. „Nejmenší dítě, které jsme zde měli, vážilo pouhých 450 gramů,“ uvádí primář. Dodává, že situace je pro matky opravdu náročná. Fakultní nemocnice sice umožňuje rodičkám zůstat na klinice s dětmi, kapacita je ale jen 19 lůžek. „Některé maminky tak každý den dojíždějí,“ uvádí.