Plaketu i věcné ceny si převzali záchranáři, strážníci i policisté. Mezi nimi i jeden ´civilista´ Pavel Hrach. Na začátku srpna si u boleveckého rybníka všiml, že asi třicet metrů od břehu někdo volá o pomoc. Třiatřicetiletý Plzeňan se mu ještě spolu s dalším mužem vydal na pomoc a společně asi čtyřicetiletého muže vytáhli. Tonoucí se na břehu sám rozdýchal.

„Rozhodoval jsem se dlouho, ale jsem rád, že jsem to udělal," řekl Pavel Hrach.

Ocenění byli strážníci Michal Bradáč a Petra Windšedlová za poskytnutí první pomoci seniorce v ohrožení života, záchranáři Zora Baumruková a Martin Bouda za poskytnutí neodkladné péče deseti osobám z hořícího panelového domu na Doubravce, policisté Václav Kubík a Michal Kapras za rychlou evakuaci tří osob z hořící budovy Na Jíkalce a hasiči David Beneš, Jan Matas a Václav Netrval za vyproštění levharta, který uvízl na skále.

Pro záchranu seniorky lezl do prvního patra

Za poskytnutí neodkladné péče deseti osobám z hořícího panelového domu na Doubravce obdrželi v úterý na plzeňské radnici ocenění lékařka Zora Baumruková a záchranář Martin Bouda.

„Přijeli jsme tam jako první posádka a viděli jsme, že zraněných a zasažených kouřem je víc," popisuje dramatické momenty Martin Bouda, který přivolal další tři posádky a velmi rychle začal třídit raněné, tak jak se to má při hromadném neštěstí dělat. „Přebírali jsme je od hasičů, na místě jsme jim poskytovali pomoc a zároveň jsme je posílali do nemocnic po celém městě tak, aby nedošlo k zahlcení příjmu," popisuje svoji činnost.

I díky rychlosti a systému se povedlo během patnácti minut ošetřit a rozeslat všech deset lidí. „Byl to nápor na psychiku. I přesto, že jsme byli na něco takového cvičení, tak v reálu je to samozřejmě jiné. I proto, že zranění zároveň přišli i o svůj majetek," dodává Bouda.

Jiný příběh a další dva ocenění. Městští strážníci, Michal Bradáč a Petra Windšedlová byli na pochůzce, když je oslovila žena. Nemohla se dozvonit na svoji budoucí tchyni, se kterou měla jít na lékařskou prohlídku.

Michal Bradáč se vyšplhal do prvního patra a v bytě nalezl ženu v ohrožení života. „Naštěstí tam bylo sklepní okénko od kterého jsem se mohl odrazit. Jsem dobrovolný hasič a s překonáváním překážek mám zkušenost i z armády," popisuje zásah Michal Bradáč.

Starší ženě poté vyčistil ústa a uložil ji do stabilizované polohy. Spolu s kolegyní přivolal záchranku a podle pokynů ji udílel první pomoc.