„Nalezená samička měla nenávratně rozšmelcovanou nohu a to v celé délce včetně prstů. Zřejmě byla zachycena strojní sekačkou při kosení luk. Chřástal polní totiž téměř nelétá, chodí pěšky a jeho domovem jsou právě naše původní louky s vysokou travinou,“ popisuje situaci Karel Makoň z DESOP. Dodává, že její zranění bylo neslučitelné s dalším životem ptáka, a to i v případě chovu v zajetí. Proto museli ochránci ptactva po několika marných pokusech o záchranu alespoň pahýlu končetiny spolu s veterinářem samici utratit.

„Ještě než se tak však stalo, stihla samice snést jedno vajíčko. Existovala poměrně velká šance, že je oplozené, a tak jsme jej předali kolegovi Vlastimilu Voráčkovi z Roupova. Ten pro nás ve své líhni vylíhl už nejeden zajímavý druh z volné přírody například čápata, labutě, motáky či pochopy,“ pokračuje v líčení příběhu Makoň.

Přestože ochránci ptactva příliš nevěřili, že se z vajíčka vyklube malý chřástal, stal se zázrak. Mládě se vyklubalo z vajíčka bez problémů a Vlastimilovi Voráčkovi se ho podařilo i takzvaně rozkrmit. Mládě pak převezli k dalšímu chovu do plzeňské zoologické zahrady. Zde totiž mají čerstvě se klubající mláďata podobného druhu, a tak bylo pro malé kuřátko chřástala polního lepší se hned v prvních dnech začlenit do příbuzenské skupiny.

„Ono totiž mládě chřástala si stejně jako například mláďata hus hned po vylíhnutí vtiskne do paměti prvního rodiče, kterého vidí. V případě malého chřástala to byl Vlastimil Voráček, a proto, aby s ním následně nemusel běhat po louce a odletět do teplých krajů, jsme se raději rozhodli přiřadit malého Čmeláka, jak mu začali pracovně říkat, k jiným kuřátkům,“ dodává s úsměvem Makoň.

V plzeňské zoologické zahradě se o „Čmeláka“ vzorně stará ošetřovatel Tomáš Peš a první zprávy prý vypadají vcelku příznivě. Pokud vše půjde tak, jak má, mohlo by být toto v České republice první uměle vylíhnuté mládě chřástala v budoucnu zapojeno do některého v zahraničí fungujícího záchranného programu. Chřástalové jsou totiž všeobecně řazeni do skupiny zvláště chráněných a velice ohrožených ptačích druhů, které z naší přírody již dlouhodobě mizí.