Bezmála 65 tisíc výjezdů mají na svém kontě v roce 2017 sanitky v Plzeňském kraji.

„Nejčastěji u nás v kraji zasahovaly nelékařské skupiny tzv. rychlé zdravotnické pomoci, a to v počtu 51 447 případů,“ informoval náměstek ředitele pro zdravotní péči Robin Šín. V této posádce není přítomen lékař, ale pouze odborně způsobilý záchranář. „Rychlá zdravotnická pomoc vyjíždí v 80 % případů, jedná se o situace, při nichž pacient není bezprostředně ohrožen na životě,“ řekl mluvčí krajské záchranky Martin Brejcha.

K vážnějším případům pak zamíří skupiny RV. Jedná se o tzv. systém rendez-vous, kdy vyrazí na místo události vedle standardní dodávkové sanitky i lékař v osobním automobilu. Výhodou je především rychlost. Ve velkých městech se osobní vůz často dostane k pacientovi rychleji než velká sanitka. Takových případů bylo v loňském roce 13 108.

VOZÍ MIMINKA I LEDVINY

Vozidla záchranné služby urgentně převezla také 113 nedonošených novorozenců v inkubátoru. „S vážnou srdeční vadou jsme transportovali osmidenního novorozence do pražské nemocnice v Motole,“ zmínil případ z loňského září Brejcha. Při převozu miminka šlo o minuty, záchranáře proto na dálnici doprovázeli dopravní policisté, kteří uvolňovali jeden jízdní pruh.

„Tzv. převoz VITAL, což je rychlý převoz transfuzních přípravků a orgánů k transplantaci, byl proveden 127krát,“ uvedl Robin Šín. Orgány, nejvíce ledviny, se převáží čekatelům na transplantaci, nejčastěji do pražského IKEMu.

Mezi jednotlivými nemocnicemi pak také přejíždějí specialisté. „Často se jedná o tzv. kardiotým, který je složený ze specialistů z Fakultní nemocnice v Motole,“ vysvětlil Brejcha. Do plzeňské fakultní nemocnice jezdí pomáhat operovat.

TRAGÉDIE NA RYCHTÁŘCE

Jako jednu z nejzásadnějších událostí loňského roku hodnotí záchranáři vážnou dopravní nehodu na Rychtářce. V červnu tam osobního auto srazilo dvě děti, které později v nemocnici na následky zranění zemřely. „Lékaři tehdy intenzivně bojovali o život dvou dětí v bezvědomí, což bylo náročné nejen z pohledu odborného, ale i lidského. I záchranář je jen člověk,“ vzpomíná Brejcha. Matce zesnulých chlapců tehdy pomáhal v nejtěžších chvílích i krizový intervent. Řešil s ní neodkladné situace, mluvil s ní a tišil její bolest.

Druhy zranění, které v průběhu roku záchranáři řeší, se odvíjí především od ročních období. „V době letních prázdnin zasahujeme u velkého množství úrazů při sportu nebo plavání. Častěji se cestuje autem, dochází tedy k většímu množství dopravních nehod. V zimě se pak nejvíce havaruje na ledovkách. Nedá se říct, že by byly v průběhu roku klidná období. Události jsou sezonní. Jsme závislí na počasí.“ shrnul Brejcha.

Odměnou za náročnou práci je pak pro všechny výjezdové záchranáře navýšení mzdy o 10 %, které je platné od 1. ledna 2018.