„Máme tři směny hasičů a ti se stále střídají, na koho vyjde 24. prosinec, ten prostě musí jít, výjimky neexistují. Jsou to totiž sehrané týmy, takže vyměňovat se mezi sebou by mohlo být riskantní, “ říká mluvčí krajských hasičů Alena Marešová. Stromeček mají na služebně ozdobený, dávají si zde také slavnostní večeři a podle možností dodržují tradice. „Všichni ale musí být připraveni k náhlému výjezdu,“ doplňuje mluvčí. Je jedno, že byli právě uprostřed štědrovečerní večeře.

„Letos na mě služba nevyšla, ale vloni jsem slavil Vánoce s přítelkyní prostě o den dříve,“ říká například hasič ze Zbiroha Vojtěch Palenčár.

Služba na plzeňské záchrance připadla letos také na Lenku Ptáčkovou, která je zároveň její mluvčí. „Já už mám děti velké, takže to tak neřešíme. Noční nastupuji až v sedm večer, tak povečeříme a rozdáme si dárky trošku dříve, tak ve čtyři v pět hodin. Další ozdobený stromek mě bude čekat v práci,“ bere povinnost sportovně Ptáčková. Do práce si k večeři přibalí salát a kapra a jako ostatní sloužící kolegové nějaké cukroví.

Podobně jsou na tom i lékaři a sestry ve Fakultní nemocnici v Plzni. „O vánoční výzdobu se starají sestřičky. Záleží na atmosféře v kolektivu, zda dodrží i některé tradice. Kapra a salát ale určitě dostanou všichni,“ říká mluvčí nemocnice Renata Jenšíková.

Většina pacientů, kterým to zdravotní stav umožňuje, půjde domů. Ostatní také čeká sváteční večeře, klasiku ale mohou dostat jen ti, kteří nemají diety.

Na Vánoce bude plná Léčebna dlouhodobě nemocných v Městské nemocnici Privamed. „Letos nejde na propustku domů nikdo, někteří z toho budou zřejmě smutní,“ říká s povzdechem vrchní sestra LDN Eva Čermáková. Dodává ale, že prostory léčebny už jsou svátečně vyzdobené. „Naši klienti vyrobili různé dekorace z papíru, těstovin či látek a to v rámci ergoterapie. Při ní si právě pomocí ručních prací procvičují jemnou motoriku, soustředění a myšlení,“ uvádí Čermáková.

Sama na svátky službu nemá, vzpomíná ale, že když sloužit musela, slavila Vánoce o den dříve. „Naše rodina měla Štědrý den prostě už 23. prosince. O den déle už se děti jen koukaly na pohádky, protože maminka nebyla doma,“ usmívá se sestra s tím, že jejím potomkům to ani trochu nevadilo. „Naopak, dostali dárky dřív než jejich kamarádi,“ míní Čermáková.

V LDN na Vánoce také klienty na pokojích navštíví kněží z řádu františkánů a v poledne se uskuteční společné zpívání.

Zhruba tři stovky západočeských energetiků budou v práci i v průběhu svátečních dnů. Postarají se tak o plynulost dodávky elektřiny jako v běžných pracovních dnech. Další pracovníci budou držet pohotovost na telefonu. „Už jsem sloužil na První svátek vánoční i na silvestra, letos na mne vyšel Štědrý den. Protože ještě nemám děti, tak jít do práce v tento den mi tolik nevadí, máme tu vánoční výzdobu a najdeme si čas i na vánočního kapra a salát. S přítelkyní si štědrovečerní pohodu užijeme později,“ říká supervizor plzeňského call centra Petr Jíša.