Důvodem mimořádného zásahu členů Dobrovolný ekologický spolek – ochrana ptactva (DESOP) bylo stoupání hladiny řeky a nebezpečí odplutí hnízda. Akce byla závažná zejména kvůli přítomnosti vajíček, která se mají v následujících dnech vylíhnout.

Den ve vzduchu na letišti v Plasích
OBRAZEM: Den ve vzduchu na letišti v Plasích

Během čtvrtka a pátku stoupání řeky Radbuzy způsobilo problémy labutímu hnízdu, ve kterém se nacházela nevylíhnutá mláďata. Podle Petra Vincenda z Povodí Vltavy měla hladina řeky přes noc stoupnout ještě o 20 cm. Muselo se jednat okamžitě, bylo potřeba hnízdo přesunout na svázané plastové barely, protože by se v noci na hladině neudrželo a samotný labutí pár by nezvládl zabránit potopení vajíček, jež musí zůstat v suchu.

Akci organizoval Karel Makoň z DESOP, pomáhal mu Petr Kokoška. „Labutí samice se po přesunu hnízda na vejce vrátila. Teď už necháme hnízdo tak, jak je, a barely si vyzvedneme až po vyvedení mláďat. Pokud vše dobře dopadne, tak počítám, že tak za tři týdny by se mohla vylíhnout mláďata," uvedl Makoň po akci.

Závod Predator Race
OBRAZEM: Drsný závod v ulicích Plzně si zkusilo přes dva tisíce běžců

"Šlo o mimořádnou akci. Labutě hnízdí v uměle upraveném prostředí na částečně regulovaném úseku řeky, a proto tady neplatí standardní pravidla jako třeba na rybníku. Ve volné přírodě bychom to nechali na přírodě samotné," dodal Makoň.

Lenka Nerudová, Simona Szabová