„Přihlásily se tři firmy, ale jejich nabídky byly naprosto nesrovnatelné. Proto se hodnotící komise rozhodla výběrové řízení zrušit," vysvětluje Eliška Pečenková z krajského odboru informatiky. Kraj nyní ve spolupráci s nemocnicemi, právníky a počítačovými odborníky piluje podmínky tendru, aby ho mohl vypsat znovu. A lépe.

Systém, který chtěl kraj spustit ve druhé polovině letošního roku, má lékaři umožnit nahlédnout do zdravotních údajů pacienta – za předpokladu, že ten už dříve prodělal operaci či absolvoval vyšetření v některé z nemocnic v kraji. „Lékař nebude mít k dispozici celou zdravotní dokumentaci, ale jen ty důležité údaje – závěrečnou diagnózu, poslední léčbu včetně medikace, alergie a popis křivky EKG," vysvětlil už dříve ředitel krajské záchranky Roman Sviták.

Krátký výtah ze zprávy vygeneruje do databáze speciální program, lékaři si jej zobrazí pomocí notebooku cestou za pacientem – stačí zadat rodné číslo. V současné době lékař využívá propouštěcí zprávy, které má pacient doma. To ovšem bývá problém, protože lidé často nevědí, kde zprávy mají, nebo jsou dokumenty příliš staré. Podobný systém nyní funguje pouze v Kraji Vysočina, zde se ale lékaři musí prokousat celou dokumentací.

Podle krajského radního pro zdravotnictví Václava Šimánka se zrušením tendru zdrží celý projekt zhruba o dva měsíce. „Kdybychom výběrové řízení nezrušili, nejspíš by se zakázka prodražila," upozorňuje náměstek hejtmana pro informatiku Ivo Grüner. Původně počítal kraj s náklady zhruba 1,5 milionu, už teď je ale jasné, že bude projekt stát o třetinu méně. „Díky třem nabídkám jsme zjistili, že bychom se měli vejít do milionu korun," upřesnila Eliška Pečenková.