Psychický teror! Tak nazývají někteří záchranáři chování své vedoucí lékařky oblasti severního Plzeňska Naděždy Rozmarové. Právě především kvůli komunikaci a chování k podřízenému personálu záchranky ji krajský ředitel ZZS Roman Sviták jen asi měsíc po svém nástupu bez váhání odvolal. Určité výhrady měl i k přístupu lékařky k pacientům. Rozmarová se ale brání, že stížnosti na její hlavu byly neoprávněné.

Právě proto požádala radního Plzeňského kraje pro oblast zdravotnictví Václava Šimánka, aby Svitákovo rozhodnutí přezkoumal. „Odvolání vedoucí lékařky platí. Bylo plně v kompetenci ředitele krajské záchranné služby. Oběma stranám jsem pouze poskytl prostor k vysvětlení,“ řekl radní po včerejší schůzce, na které se odvolání vedoucí lékařky řešilo.

Právě na tento verdikt Krajského úřadu s napětím čekali nespokojení záchranáři. „Máme z toho obrovskou radost. Po letech se zase budu těšit do práce. Kvůli ní už odsud odešla spousta lidí, její chování byl psychický teror. Volají sem i doktoři, chtěli by i nastoupit, ale zajímá je, jestli tu ještě pořád je. Pod ní pracovat nechtějí,“ svěřil se jeden z nich. Podobně mluví i vedoucí odborů ZZS Jaroslav Soutner. „Opakovaně naprosto selhala, byla neschopná vést,“ zní z jeho úst. Mezi záchranáři z Plzně–severu se tradují i příběhy, jak Rozmarová vyhrožovala vyhazovy nebo když chtěla pokárat sestry, které vše v sanitce měly v pořádku, lékařské vybavení schovala, a měla tak záminku, že něco chybí.

Rozmarová se však brání, že nic z toho není podložené. „Nikdy na mě nebyla oprávněná stížnost. Nový ředitel je ve funkci měsíc a ani mě nezná. Vyslechl jen malou skupinku nespokojených lidí. Se třemi čtvrtinami personálu ZZS ale vycházím bez problémů,“ tvrdí Rozmarová. Sviták ale říká, že mluvil s více záchranáři. „Drtivá většina, 90 procent lidí, je nespokojených. Ale jí to neřeknou. Je tam obrovský strach,“ oponuje Sviták.

Podle Rozmarové si na její přístup k záchranářskému personálu stěžovalo jen asi sedm až dvanáct lidí ze čtyřiceti, nikoliv 90%. „Je to hrstka lidí, kteří si řádně neplní své povinnosti. Šlápla jsem někomu na malíček,“ tvrdí odvolaná vedoucí lékařka severoplzeňské záchranky s tím, že i v jiných oblastech jsou nějaké problémy.

Jako příklad dává i příběh o pacientce, která místo, aby jela z Pastuchovic, rovnou do plzeňské nemocnice, sanita se s ní stavěla v Kralovicích, aby se tu vystřídala směna. „To bylo už tak dlouho po skončení mé služby, že ten přesčas na to vliv vůbec neměl. Pacientka byla stabilní a nebylo třeba, aby jí do nemocnice doprovázel lékař. Byla to otázka jen několika minut a je to běžná praxe i jinde. Její stav se zhoršil až v nemocnici a rychlost převozu s tím neměla nic společného. Měla potíže už mnohem dříve, než jsme pro ni jeli,“ konstatovala Rozmarová.

Celou záležitost hodlá ještě dořešit s právníkem a zvážit kvůli Svitákovu rozhodnutí podání žaloby. Odborář Soutner ale upozorňuje na to, že má nový ředitel plnou podporu zaměstnanců. „Už kvůli ní byl jeden zbytečný soud, který stál milion korun,“ dodává.