Rada města bude o tomto tématu znovu jednat ve středu. Politických vězňů je přitom v Plzni jen několik desítek, zato dárců krve se 40 a více odběry kvapem přibývá.

O bezplatnou dopravu mají od ledna přijít političtí vězni. Ze čtyř organizací, kteří tyto lidi sdružuje, je v celém kraji více než 700 členů. „Jen necelá čtyřicítka z nich je mladší 70 let, ti ostatní patří do kategorie seniorů,” upozorňuje Petr Náhlík z organizace POVED, která má veřejnou dopravu v kraji na starosti a která jejich počty zjišťovala kvůli plánovaným změnám v Integrované dopravě Plzeňska.

Návrh na změnu usnesení, které městští radní schválili koncem srpna, dávají sociální demokrati. Chtějí tak změnit svůj vlastní návrh, jeho předložení prý byla chyba. Náměstek pro dopravu Miloslav Šimák (ČSSD) uznává, že se změnou měli přijít dřív. „Dá se říct, že teď už je každým dnem pozdě.” Je ale těžko uvěřitelné, že by se radní z řad ODS nechali ke změně přesvědčit. „Byl to návrh ČSSD, který měla vnitrostranicky schválený a odsouhlasený,” shodují se. „Rozhodnu se podle toho, jak bude vyčíslen finanční dopad změn a z čeho bude pokryt,” doplňuje náměstek primátora Petr Rund (ODS).

Radní z ČSSD uvažují, zda nechat výhody seniorům. Mnohem větší nápor pro městskou kasu, která ztrátu dopravním podnikům doplácí, znamenají dárci krve se 40 a více odběry. „V roce 2008 mělo Zlatou plaketu 986 Plzeňanů, letos v květnu evidoval Červený kříž 1122 držitelů z Plzně,” doplnil Náhlík.

Počty dárců krve a politických vězňů

Držitelé Janského plaket v Plzni:
Zlatá 1122
Stříbrná 1864
Bronzová 2748

- Konfederace politických vězňů má v kraji 189 členů, 5 z nich je mladší 70 let
- Bývalých PTP je v celém kraji 337 (v Plzni 149), z toho 5 mladších 70 let
- Český svaz bojovníků za svobodu eviduje 235 členů, 28 z nich je mladší 70 let