„Žádné nebinární toalety v pravém slova smyslu na naší nemáme. Nepřidávali jsme žádný speciální prostor, jak se leckde psalo, ani jsme nic speciálně neoznačovali. Pouze respektujeme potřeby těch žáků, kteří si změnili pohlaví a mohou nyní chodit do stávajících toalet podle své identity,“ řekla Deníku ředitelka školy Markéta Lorenzová s tím, že ani ostatní žáci s tím nemají žádný problém.

Samozřejmě konkrétní informace o studentech, kteří této možnosti využívat toalety podle své identity, ředitelka sdělovat nechce, protože je považuje za důvěrné. Jen upřesňuje, že záležitost se v tuto chvíli týká střední odborné školy, na gymnáziu se podle ní taková situace zatím nevyskytla.

„Informace o dalších studentech, kteří o změně identity uvažují nebo jí zatím tají, nemám. Ale pokud by v budoucnu taková situace přece jen nastala, budeme ji řešit stejným způsobem. Dáváme tím najevo, že takové děti respektujeme,“ dodala ředitelka.

Skutečně nebinární toalety, které jsou zároveň pro invalidy a je tam i přebalovací pult, před časem otevřela například Fakulta humanitních studií Univerzity Karlovy v Praze. Také ona čelila nenávistným reakcím.

Nebinární identita v sobě zahrnuje všechny gendery, které nejsou zcela mužské ani ženské. Může tak označovat člověka, jehož genderová identita se pohybuje někde mezi, identifikuje se s více gendery, není si svým genderem stoprocentně jistý nebo žádný gender nemá