Jaro je pro většinu lidí krásné období. Konečně začínají kvést stromy, ve vzduchu se vznáší vůně květin. Pro alergiky to však není dobrá zpráva. Pyl jim způsobuje pálení očí, kýchání, smrkání, ale také alergické záchvaty.

Pylová sezona začala asi před měsícem, čekárny plzeňských alergologů se už začaly plnit. „Noví pacienti přicházejí po celý rok, ale nejvíce jich je na jaře, kdy začínají kvést stromy a trávy," nechal se slyšet plzeňský alergolog Petr Honomichl. Pylová sezona potrvá do konce září, potom se alergikům zase na několik měsíců uleví.

Pylová alergie
- Pylová sezona u nás začíná obvykle koncem února a přetrvává do září.
- Alergie na pyly je nejčastějším typem alergie vůbec, a to nejen 
u nás, ale na celém světě.
- Může se objevit v každém věku.
- Většina pacientů s pylovou alergií má přecitlivělost na více druhů pylů, takže jejich obtíže trvají několik týdnů nebo měsíců. 

Potíže má od malička také Plzeňanka Karolína Nová. „Alergii na pyl mi zjistili asi 
v pěti letech, od té doby mám vždy na jaře rýmu, často kýchám a slzí mi oči," svěřila se Deníku. Pětadvacetileté Karolíně vadí některé druhy stromů, ale především trávy. „Nedokážu říci, v jakém období mám alergii nejsilnější, je to různé, ale asi někdy během května a června," uvedla Plzeňanka s tím, že v současné době už na sobě první příznaky pociťuje. „V březnu jsou pylové potíže u většiny pacientů s přecitlivělostí na pyly stromů plně vyjádřeny," potvrdila plzeňská alergoložka Ester Seberová. Jako první rozkvétají olše a lísky, v dubnu se přidává hlavní jarní alergen – bříza. Zhruba od května budou následovat pyly travin a nejrůznějších plevelů. „Pylovou sezonu zakončí ambrosia a pelyněk, pozdní pyly, jejichž období vrcholí 
v září," doplnila Seberová.

Alergie na pyl se může objevit v každém věku. Nejčastěji se projevuje rýmou, kterou doprovází časté kýchání, protože sliznice nosu bývá alergenem podrážděna. Nemocné často trápí také nepříjemné pálení, slzení a začervenání očí. Při kontaktu 
s alergenem se někdy objevuje svědění v ústech, krku nebo uších. U citlivějších lidí může vdechování pylů způsobit ekzémovou vyrážku, dýchací obtíže, nebo dokonce alergický záchvat. Všechny příznaky jsou v některých případech navíc doprovázeny spánkovými potížemi nebo pocitem únavy.

Většina pacientů s pylovou alergií má přecitlivělost na více druhů pylů, takže jejich pylová sezona trvá několik týdnů, nebo dokonce měsíců. „Po celou dobu by měli užívat preventivně protialergické léky," doporučila alergoložka. Mezi ně patří antihistaminika, ale také lokální léky, které tlumí například pálení očí nebo zklidňují nosní sliznici. Důležité je, aby se lidé svým pylovým alergenům co nejvíce vyhýbali. Čím více se jim totiž vystavují, tím více se jejich onemocnění komplikuje.