Akce má vzdělávat a informovat ženy a dívky o možnostech prevence tohoto onemocnění. Podle lékařů na Plzeňsku jsou ale pacientky informované dobře. „Mladé dívky se dozvědí spoustu věcí ohledně rakoviny a HPV viru už na školách, kde se dělají různé přednášky. Další informace se dozvědí díky televizi, internetu a podobně. Navíc pokud k nám do ordinace chodí matky, jejichž dcery mohou být také očkovány, snažíme se jim nabídnout tuto možnost a také je poučit o onemocněním samotném,“ řekl Deníku gynekolog z Chlumčan Petr Krčál.

Stejný názor má také nýřanský ženský lékař Milan Four. Podle něj se ale už většina dívek a žen, pro které je vakcína určená, očkovat nechala. „Myslím, že dívky, které na očkování měly nebo kterým ho zaplatili rodiče, už očkované jsou. Problém je podle mě spíš v tom, že část pacientek si očkování nemůže dovolit. Je totiž poměrně nákladné. Některým sice určitě pomohla loňská akce českých zdravotních pojišťoven, které hradily jednu vakcínu. I tak je ale očkování pro některé pacientky stále příliš velká finanční zátěž. Pokud vím, tak přibližně třetina těchto poukázek se nakonec vůbec nevyčerpala,“ dodal Four.

Gynekolog dále popsal, kdy je očkování nejvhodnější. „Nejlepší je očkovat dívky v době před prvním pohlavním stykem. Vakcinaci proto doporučujeme především dívkám od třinácti do patnácti let. Takových k nám do ordinace chodí přibližně polovina ze všech očkovaných. Zbytek jsou většinou ženy a dívky od patnácti do třiceti let. Vakcína je ale vhodná také pro ženy do pětačtyřiceti let,“ vysvětlil Four. Dále lékař poukázal, že je velmi důležité, aby ženy chodily pravidelně na preventivní prohlídky. „Když se rakovina děložního čípku diagnostikuje včas, je samozřejmě větší pravděpodobnost, že ji vyléčíme,“ dodal Four.

S tím souhlasí také sedmnáctiletá Karolína Romová z Plzně. „Moje teta měla také rakovinu děložního čípku. Díky tomu, že chodila na pravidelné prohlídky, ji ale doktoři vyléčili. Hned jak se vrátila domů z nemocnice, jsem jí byla navštívit a ona mi doporučila očkování. Vůbec jsem neváhala a poprosila jsem maminku, zda by mi vakcinaci domluvila a zaplatila. Také ona po tetiných zkušenostech souhlasila,“ popsala svou zkušenost Karolína.