„Když jsme se s mojí ženou asi před dvaceti lety rozhodli pořídit si chaloupku na venkově, váhali jsme mezi Kokořínskem a Křivoklátskem,” popisuje jeden z nich, Petr Dolfner z Prahy. „Pak jsme jednou byli u známých v Manětíně a cestou do Plzně jsme nějak zabloudili. V Dolní Bělé jsme zastavili, ptali se na cestu a jak jsme tam kroužili sem a tam, nějak nám padla do oka,” směje se chalupář. Manželé Dolfnerovi si nakonec pořídili chatu v části zvané Berk a dnes by ji prý nevyměnili ani za chalupu v karlštejnském podhradí. „Máme to sem sice dost daleko, ale snažíme se tu trávit většinu víkendů a v létě pochopitelně co největší část prázdnin. Hlavně vnoučata sem jezdí raději než k moři,“ dodává Dolfner.

Samotnou obec protíná asi dvacetikilometrová turistická stezka spojující Manětín a Plasy. V bezprostředním okolí Dolní Bělé se cestovatelé často vypravují k Novému či Černému rybníku, nejvíce jich ale podle starosty Tomáše Křiklána zláká výhled ze zbytků místního hradu. Ten byl původně postaven mezi lety 1313 a 1315. Později se dočkal přestavby do renesančního stylu, pod správou plaského kláštera se ale postupně rozpadal a hlavně v průběhu devatenáctého století byl kvalitní kámen z obvodových zdí soustavně rozebírán na stavební materiál.

„I když nám z hradu nezůstalo nic, co by stálo za řeč, rozhodně stojí za to na jeho místo vylézt a po obci se rozhlédnout,“ láká turisty Křiklán. „Pokud se budete cítit unaveni, určitě nepohrdnete pozváním do naší hospůdky na něco malého k zakousnutí nebo sklenici výborného piva,“ uzavírá s tím, že turisté vždycky byli, jsou a budou v obci vítáni.