„Zámek Kozel představuje model, který by v budoucnu měl posloužit i ostatním objektům ve správě Národního památkového ústavu v celé republice“ říká správce zámku Karel Bobek. Prostředky, které v objektu používají, pocházejí z vědeckých armádních výzkumů. Ty se nakonec dostaly i do civilní oblasti.

Všechno začalo velkou loupeží

Kozel vybavují bezpečnostními prvky postupně. Velký zlom ale nastal v devadesátých letech, kdy krádež třiceti vzácných exponátů, které se z části našly v zahraničí, odstartovala snahu podobným případům zabránit. Za posledních patnáct let získal zámek na bezpečnostní opatření každý druhý rok zhruba dvě stě až tři sta tisíc korun. Všechny ochranné prvky jsou umístěny do prostor zámku, jsou zabudované do dřevěných rámů obrazů a historicky působícícho nábytku.

V současnosti jsou využité všechny formy ochrany majetku, od strážných se psy přes plášťové ochranné systémy po prostorová čidla. „Za vším stojí spousta domovnické práce, tohle je jen jedna z nich. Je to každodenní dřina několika lidí. Pro nás to patří někam mezi ucpané záchody a prezentaci zámku,“ odlehčuje Bobek.

Přiznává, že zde si trochu protiřečí. „Na jednu stranu chceme návštěvníky na zámek přilákat, na stranu druhou tím vzniká nebezpečí, že i přes veškerou ochranu se něco může poškodit,“ vysvětluje Bobek.

Cizince provádí MP3 přehrávač

Technika chrání majetek na Kozlu nejen před nenechavými lidmi, ale i před vlivem vnějších podmínek, jako je teplota a vlkost vzduchu, které se monitorují ve srovnávajících grafech.

Moderní technologie přináší užitek i v oblasti služeb pro návštěvníky. „Již dnes mají zejména zahraniční návštěvníci k dispozici kvalitní ozvučení prohlídek v několika jazycích a to tak, že pomocí dálkového ovladače průvodce spouští MP3 přehrávače s patřičnou jazykovou mutací výkladu v souladu s pohybem návštěvnické skupiny,“ představuje novinky kastelán.

3D modely ukáží na zloděje

Další upatnění najde technika rovněž při digitální evidenci exponátů, kde si je pak mohou návštevníci prohlédnou ve virtuálním pohybu ze všech stran. „Mým snem je vytvořit elektronický passport, kde bude zdokumentováno úplně všechno. Pak budu spokojen,“ dodává Bobek. Přesné prostorové modely by v případě krádeže sloužily k identifikaci exponátů. Zachycují totiž všechny jejich detaily.

Ostraha je na místě hned

Že se moderní technické vybavení vyplatí, se včera přesvědčili na státním zámku Kynžvart. Před druhou hodinou ranní zde elektronický zabezpečovací systém odhalil zloděje, který se vloupal do hájovny. Ostraha byla na místě do dvou minut. Přivolaná policie sice nakonec lupiče nechytila. Šance na dopadení zloděje je při použití zabezpečovacích systémů daleko daleko větší a často pachatele vyruší. Z hájovny zmizelo nářadí v hodnotě sto tisíc korun.

„Národní památkový ústav používá kromě klasických forem ostrahy i celou řadu elektronických systémů napojených na centrální pult ostrahy Policie České republiky,“ dodává k případu tiskový mluvčí Národního památkového ústavu Zdeněk Musil.