Potvrdil to ředitel plzeňské pobočky Inspekce životního prostředí Zbyněk Sevelka. Dodal, že rozhodnutí ještě nenabylo právní moci a inspekce může udělit pokutu až do výše jednoho milionu korun

„Část biotopu sice zůstala zachovaná, středová část lomu byla ale zemními pracemi nenávratně zničena,“ říká Sevelka. Podle informací Deníku bude sankce pro APB Plzeň majitele Petra Březiny necelých 300 tisíc korun. Ochránci přírody kroutí nad výší pokuty nevěřícně hlavou. „Je vidět, že se vyplatí u nás podnikat i za cenu porušování zákona. Pan Březina zkrátka dosáhl toho, co chtěl, za několik set tisíc korun, což je nevídaně málo. Nevím, jestli je potřeba ve státě tolik institucí na ochranu přírody, když jsou výsledky takovéto,“ okomentoval dění kolem koterovského lomu šéf Dobrovolného ekologického spolku ochrany ptactva (DESOP) a plzeňský zastupitel Karel Makoň.

Jak řekl, devastaci podobného rozsahu Plzeň nepamatuje. „Děje se to dnes a denně, ovšem po menších akcích, které jsou někdy, bohužel, dokonce legálně povoleny. S následky benevolentních zásahů do přírody se ale ještě setkáme při dalších povodních. Už teď to poznali lidé na Moravě a v jižních Čechách. Kdyby totiž zůstala příroda zachována, s velkou vodou by se vypořádala mnohem snadněji,“ vysvětluje Makoň.

V lomu prováděla zemní práce i další plzeňská firma RKM Rekult Plzeň. Podle informací Deníku pracovala pro Březinovo APB. Letos na jaře jí inspekce nařídila, aby práce v lomu okamžitě zastavila. Společnost se proti tomuto rozhodnutí odvolala i přesto, že zákazu musela tak jako tak okamžitě vyhovět. Inspekce životního prostředí teď ale zákaz definitivně potvrdila.

Šéf společnosti APB Plzeň Březina včera nechtěl závěry inspekce komentovat s odůvodněním, že mu zatím nebylo doručeno žádné písemné vyhotovení rozhodnutí.

Třicet let nevyužívaný lom postupně zarostl, stala se z něj unikátní lokalita. Na první pohled připomínal step. Byl plný vzácných keřů a živočichů. Od roku 1997 sledovali ochránci přírody v lomu hnízdění výra velkého. Teď tam padlo několik stovek dřevin a nejcennějších keřových porostů včetně travnatých stepních ploch. Z dříve bujné vegetace plné života tak zbyl prakticky jen holý svah pokrytý vrtvou rozježděné hlíny.

Březina se celou dobu hájil tím, že má firma APB od ÚMO Plzeň 2 povolení k demolici a kácení stromů. Podle Březiny bylo nutné zbourat několik starých objektů, které hrozily zřícením. Kácení stromů bylo prý také povolené. Teď se ale potvrdilo podezření, že společnost práce provedla ve větším rozsahu, než bylo povoleno.