K takovému závěru dospěla plzeňská pobočka České inspekce životního prostředí (ČIŽP). Podle jejího šéfa Zbyňka Sevelky není zatím vyjasněno, kdo poškození biotopu zavinil. „Stroje, které v lomu pracují, patří společnosti APB. Její majitel pan Březina je ale dál pronajímá. Až zjistíme, kdo je za poškození vzácné lokality zodpovědný, jsme připravení zahájit s ním správní řízení,“ uvedl Sevelka. ČIŽP může viníkovi uložit pokutu až do výše jednoho milionu korun a může nařídit další opatření.
V lomu, který stejně jako stroje vlastní Petr Březina, přibyla k těžké technice i drtička stavební suti. Březina tvrdí, že má na všechny práce v lomu včetně kácení dřevin povolení od Úřadu městského obvodu Plzeň 2. „Nad rámec těchto povolení jsme určitě nešli. V lomu chceme jen zbourat staré objekty a uklidit. Nebudeme tam nic stavět ani vozit,“ řekl v pondělí Deníku. Když jsme se ho ale chtěli zeptat na drtičku, která se v lomu objevila, od pátku nezvedal telefon a nereagoval ani na sms zprávy. Inspektoři ČIŽP se domnívají, že práce byly provedeny ve větším rozsahu, než byly povoleny.
Šéf Dobrovolného ekologického spolku ochrany ptactva a plzeňský zastupitel Karel Makoň devastaci vzácné přírodní lokality tvrdě kritizuje. „Léta nevyužívaný lom se stal stanovištěm zajímavých rostlin a volně žijících živočichů. Hnízdil zde například jediný pár výra velkého v Plzni. Byly tu dřeviny a cenné keřové porosty včetně travnatých stepních ploch. Teď se tady těží kámen, drtí se na štěrk a já nevěřím svým očím. Rovněž byla vybudována nová příjezdová komunikace do lomu a neustále se převáží zemina,“ tvrdí Makoň. Je prý zvědavý, s jakým výsledkem celá kauza dopadne. „Doufám, že do doby, než příslušné úřady najdou onoho viníka, nezaveze šikovný podnikatel lom až po jeho okraj stavebními odpady,“ dodal Makoň.