„Porevoluční doba umělohmotných stromků je už pryč. Zákazníci chtějí pěkný a kvalitní stromek, zájem je například o efektní dánské jedle s tmavě zeleným jehličím,“ potvrdila Helena Ottová z plzeňského zahradnictví Fišer. I když podle ní nejde o davovou záležitost, na odbyt jdou i čtyřmetrové jedle za přibližně tři tisíce korun. „Dovážíme je přímo z Dánska a prodáváme jich desítky různých velikostí,“ dodala Ottová s tím, že takový stromek ale potřebuje speciální stojánek, do nějž se musí dolévat voda. Jedle vydrží v bytě zhruba osm týdnů.
Mnoho lidí ale stejně chce klasiku z českých lesů. Většina Plzeňanů kupuje vánoční stromy u hypermarketů. Ceny smrčků, jedlí a boroviček se tu pohybují podle velikosti a druhu od 250 do 1000 korun. „Zájem je velký, během dne prodáme zhruba 60 stromků,“ sdělil pracovník u obchodního domu OBI v Area Bory.
Vánoční stromky si mimoplzeňští mohou koupit také na obecních úřadech. Obce z Plzeňska se už tradičně chystají prodávat smrčky a borovice z vlastních lesů. „Naši obyvatelé si je zamlouvají třeba i měsíc dopředu. Stojí od padesáti do dvou stovek korun, záleží na výšce a druhu stromku,“ popsal starosta jihoplzeňské Vrčeně Petr Mašek. Ačkoliv peníze z prodeje stromků putují do obecní kasy, jde podle Maška spíše o službu lidem. „Částka není nijak vysoká a ztratí se prakticky hned,“ dodal starosta.
V Přešticích stromky prodávají od minulého týdne, lidé si pro ně chodili od úterý. Ceny jsou podle prodejce stejné jako vloni, například metr a půl vysoká jedle vyjde na 585, borovička na 330 korun.
Každý, kdo si vánoční stromek koupí, by si měl také pečlivě uschovat účtenku. Převáží-li člověk vánoční stromek autem, může se mu stát, že doklad budou chtít vidět policisté, kteří jej zastaví v rámci kontroly.