„Nyní nás čeká administrativní proces spojený s odevzdáním přihlášek. Jsem ale přesvědčen, že námi navržené stavby soutěžit budou a co víc, že uspějí,“ uvedl technický náměstek primátora Petr Rund.

V kategorii novostaveb bude mít západočeská metropole dvě želízka v ohni. Parkovací dům Rychtářka a Mateřskou školu ve Lhotě. Právě o pravděpodobnosti její nominace se už při vyhlášení soutěže zmiňoval primátor Martin Baxa.

Dvoupodlažní budova s třídami s kapacitou kolem pětadvaceti dětí vyšla na čtyřiadvacet a půl milionu korun. Její kolega v nominacích, parkovací dům Rychtářka, si vyžádal 250 milionů a kromě 447 parkovacích míst nabízí i komerční prostory.

Dopravní a inženýrské stavby zastoupí dva dálniční přivaděče. Jsou jimi přeložka Nová Hospoda ve směru na Domažlice a část silnice I/27 Tyršův sad – Sukova. Jejich hlavním investorem je sice Ředitelství silnic a dálnic, město se ale na výstavbě rovněž finančně podílelo. Mezi rekonstrukcemi budou o úspěch bojovat fotbalový stadion ve Štruncových sadech a opravený úsek tramvajové trati na Karlovarské třídě.

„Město se ocitlo ve složité situaci, že se muselo začít spořit, ale i v loňském roce se stavělo. Šlo například o sportovní investice v podobě fotbalového i atletického stadionu. Vznikaly i dopravní stavby. Pokrok je vidět i v soukromém sektoru,“ okomentoval minulý rok z pohledu stavebnictví v Plzni primátor Martin Baxa.

Přínos soutěže vidí v tom, že jsou vyzdviženy kvalitní stavby, které mají nějaký dopad například na zaměstnanost nebo na možnost nového bydlení pro obyvatele západočeské metropole.

„V době ať už skutečné, nebo alespoň diskutované krize, tyto stavby znamenají významný stimul pro ekonomiku města i regionu,“ konstatuje primátor.