S velkým časovým předstihem si zákazníci zamlouvají pobyt v hotelu Klostermannova chata na Modravě. Ještě loni byla na 31. prosince připravená diskotéka, raut a stylové přivítání nového roku. „Letos se budeme muset obejít bez ohňostroje. Hosté asi budou překvapeni. Myslím, že k Silvestru to patří a přijde mi to hezké. Úplně nařízení nerozumím,“ uvedl manažer podniku Miloš Slavík.
Daleko radikálnější názor zastává ředitelka Hotelu Modrava Eva Kolínová. „Považujeme to za naprosto nepodložený a svévolný zásah do života obyvatel a návštěvníků Šumavy. Bujaré vítání nového roku je v šumavských vsích tradiční jev po staletí a nikdy ničím nenarušilo ani neohrozilo šumavskou floru či faunu,“ zdůraznila. Podle jejího názoru se jedná o zneužití moci.
Národní park Šumava (NPŠ) naopak novelu zákona vítá. „Důvodem je především zachování klidu. Nicméně nepředpokládáme, že ho lidé budou stoprocentně dodržovat, zvláště v sídelních útvarech,“ sdělil tiskový mluvčí NPŠ Jan Dvořák. Park má na starosti 25 strážců. Zatím není jasné, kolik z nich bude mít v daném období pohotovost, aby situaci hlídali.
Nařízení se totiž netýká pouze ohňostrojů, ale veškeré zábavní pyrotechniky, včetně prskavek. „Samozřejmě budeme k situaci přistupovat s rozumem. Za prskavky nikoho pokutovat nebudeme,“ dodal Dvořák. Co se týče raket, hlasitých dělobuchů a dalších prostředků, tam už budou strážci přísnější. Za překročení zákazu hrozí až několikatisícová sankce.
Novinku pozitivně hodnotí i starosta Modravy Antonín Schubert: „Jsem za ni rád. V posledních letech už byla situace neúnosná. Ubytovací zařízení v okolí se předháněla, kdo bude mít delší, hlasitější a světlejší ohňostroj. Nehledě na to, že pro veškerá zvířata je to velký stres,“ konstatoval. Jako nedostatečné však shledává to, že veřejnost není dosud o novele zákona o ochraně přírody a krajiny nijak cíleně informována. Právě Modrava stejně jako Prášily, Kvilda, Horská Kvilda, Srní, Borová Lada, Stožec a České Žleby patří mezi dotčené obce.
Naopak volnou ruku v používání zábavní pyrotechniky a odpalování ohňostrojů mají vedle měst a obcí též chráněné krajinné oblasti v kraji. Provozovatelka Hotelu Haltrava v Klenčí pod Čerchovem Dobromila Dlouhá je ráda, že opatření se na ně nevztahuje.
Oproti tomu zásadnější omezení by především kvůli zvířatům ocenil Karel Makoň, šéf plzeňské záchranné stanice živočichů. „Je to jeden z největších problémů, se kterým se během roku potýkáme. Zvířata kvůli hluku nemají kde být. Přebíhají přes silnice, vrhají se do kolejišť nebo narážejí do skleněných ploch,“ popsal.