Ten v pondělí vyzvedával léky na epilepsii pro svou ženu a byl velice překvapený, když po něm v Lékárně Lochotín v areálu Fakultní nemocnice Plzeň chtěli částku 667 korun.

„Nikdy jsem tolik za šest krabiček Tegretolu a tři krabičky Tofamaxu neplatil, a tak mě to nedalo a zajel jsem se podívat ještě do lékárny nad Kauflandem. Tam mi obsluhující mladík vypočítal, že u nich by mi stejný počet balení léků vyšel na necelé tři stovky,“ vypráví Borovský.

Protože ho zajímalo jak si povedou ostatní lékárny, vypravil se na průzkum do dalších tří. „V lékárně u Privamedu bych platil jen 240 korun za Tegretol a za Tofamax nic, jen třicet korun za recept, prý ho proplácí pojišťovna,“ říká muž. Ve dvou dalších lékárnách, jedné na Vinicích a další na náměstí Republiky se dozvěděl totéž, celkem by chtěli 270 korun namísto 667, tedy přesně o 397 korun méně.

„Když jsem požadoval po zaměstnancích Lékárny Lochotín vysvětlení, bylo mi řečeno, že to jsou ještě zásoby za staré ceny a že si musím lékárny objet, abych zjistil, kde mají léky už levnější. Zpět mi léčivo ale nevzali a peníze nevrátili, abych ho mohl koupit levněji,“ zlobí se Borovský.

Mluvčí nemocnice Renata Jenšíková uvádí, že je to tím, že v lékárně ještě zůstaly léky s jinou, vyšší cenou. „My je ale nesmíme prodat nyní levněji, pod cenou. Musíme léky prodávat za tolik, za kolik nakoupíme. Až budeme objednávat novou várku, bude také levnější,“ vysvětluje Jenšíková. Podle ní se ceny léků mění téměř každý měsíc. „My se snažíme objednávat tak, aby byl odbyt rychlý, žádné velké zásoby nemáme, takže když se cena změní, brzy nám přijde nové zboží za aktuální ceny,“ říká mluvčí.

„Takový přístup se mi nelíbí. Pro důchodce je rozdíl, jestli zaplatí o čtyři stovky více nebo méně. Většina doma nemá internet, a nemůže dovolit protelefonovat spoustu peněz zjišťováním kolik který lék kde stojí. A každý také nemůže jezdit z jedné lékárny do druhé,“ říká Borovský.

Podle předsedy České lékárnické komory Stanislava Havlíčka za tím stojí špatná politika. „Poslanci bez varování změní ceny téměř ze dne na den a lékárny se nestačí přizpůsobit, ani kdyby chtěly. Na sjednocení cen mají podle zákona tři měsíce. A na rozdíly si prý pacienti podle politiků zvyknou,“ kritizuje systém Havlíček.