Plzeňský a Středočeský kraj se budou za dva dny dělit o nový, dlouho toužebně vyhlížený turistický cíl. S příchodem roku 2016 přestane existovat Vojenský újezd Brdy a nahradí ho stejnojmenná Chráněná krajinná oblast (CHKO)

Podívejte se na přehled toho, co Brdy čeká a co byste o nich měli vědět, než se vydáte na výlet.

Území vojenského újezdu se rozdělí mezi náš a Středočeský kraj. Deseti obcím z Plzeňského kraje se vrátí původní katastrální území z doby před rokem 1949, a tedy před vznikem vojenského újezdu, a území Plzeňského kraje, jemuž připadne 38% Brd, se zvětší o 86 km2.

Brdy se otevřou pěším turistům a cyklistům, automobily (s výjimkou vozů firem a Integrovaného záchranného systému) budou mít do CHKO vjezd zakázán.

Podle publicisty Jana Hajšmana, autora abecedního průvodce s místopisnými hesly Brdy opět otevřené, budou ale Brdy vyhovovat především cyklistům, kterým nevadí větší vzdálenosti mezi jednotlivými místy.

Neznamená to ale, že turisté budou moci všude. Zákazové značky je zastaví například na takzvané Americe, odkud armáda neodejde.

Brdy navíc stále pročesávají pyrotechnici, kteří hledají nevybuchlou munici. Pracovat budou až do konce roku 2017 a do té doby budou potenciálně nebezpečná místa také označovat zákazy vstupu. Jak řekl Karel Urban z újezdního úřadu, v Brdech nejsou žádné nášlapné miny, nicméně je možné, že turisté narazí na nevybuchlý granát. Takový nález by měli okamžitě nahlásit. Klub českých turistů začne se značením tras. Dříve než na jaře to ale nebude.

Klub českých turistů by nové trasy v Brdech snad začal značit už dříve, ale jeho členové se jednak mohli do vojenského újezdu dostávat jen se složitě získávaným povolením, a navíc barvy, jimiž červené, modré nebo zelené značky kreslí, špatně schnou i během mírné zimy.

Pro návštěvníky Brd se chystá několik stezek. Jedna velká naučná jim ukáže například dopadové plochy, další se zaměří na zaniklé obce. V plánu je i několik dalších tras. Vždy budou začínat v obcích na okraji CHKO, kde by měla postupně vznikat také záchytná parkoviště pro automobily. Stezky se budou protínat.

Předpokládá se, že do dvou let by v Brdech mohlo být více než 400 kilometrů cyklotras a desítky kilometrů pro pěší.

Obce, jež budou tuto síť budovat, bude Krajský úřad přednostně podporovat dotacemi z Programu stabilizace a obnovy venkova.

Spálené Poříčí, které usilovalo o to, aby ve městě vzniklo centrum CHKO Brdy, neuspělo. Do budovy radnice ale budou jednou týdně dojíždět úředníci z Příbrami či Jinců, kteří budou řešit žádosti obcí, jichž se CHKO týká.