250 účastníků neobvyklého závodu je rozděleno do 31 týmů, které tvoří zdraví sportovci, známé osobnosti a vždy také aspoň jeden závodník s tělesným handicapem. Všechny čeká nonstop štafetová jízda okolo celé České a Slovenské republiky.

Trasa měří 2222 km. Pojede se pět dnů a čtyři noci, bez zastávek, za každého počasí. Limit pro dojetí do cíle je 111 hodin. Úctyhodný výkon!

Při akci samotné však nejde ani tak o to, kdo skončí první, jako spíš o myšlenku, kterou chtějí organizátoři šířit.

„Maraton není klasický cyklozávod, i když adrenalin a závodění jsou jeho neoddělitelnou součástí. Prioritně nejde o dosažení co nejlepšího výsledku. Cílem je demonstrovat, že zdraví a handicapovaní mohou fungovat jako jeden tým. A pokud to je možné při extrémním závodě, proč by to nešlo venku na ulici?" vznáší otázku autor projektu Heřman Volf.

Také náš kraj bude mít v závodě svého zástupce. V týmu známého horolezce Radka Jaroše pojede na svém handbiku, speciálním kole pro vozíčkáře, 37letý Jan Krauskopf z Plané. Závodu se účastnil již před rokem, zná přesně úseky, kudy pojede letos, a tak ví, na co se připravit.

„Těžké to bude hlavně v kopcích. Já se na rozdíl od zdravých cyklistů nemůžu postavit do pedálů, pořád to musím tahat rukama. Pojedu třeba stoupák k přehradě Šance, náročné to bude i na Slovensku nebo u nás v západních Čechách serpentiny u Černošína," říká Jan a připomíná tak, že závod zavítá i do Plzeňského kraje. Bude to v jeho druhé polovině, kdy budou závodníci přejíždět z jižních Čech do Mariánských Lázní, kde je jedno z 24 zařízení pro postižené, jež tvoří kontrolní body na trase závodu. Pokud chcete jezdce povzbudit, na kterém místě trasy se právě nachází, zjistíte z přenosu na www.111hodin.cz.