„Důvodem tohoto setkání fotografů v Sokolově je zahájení společné výstavy nazvané Fascinace fotografií 2010. Jedná se o putovní, soutěžní výstavu našeho sdružení G 7, která se bude konat postupně ve všech městech zúčastněných fotoklubů. Tato výstava se uskutečnila již v lednu a únoru v německém Plauen. Sokolov je druhým místem, kde se expozice objeví,“ uvedl za FOS Sokolov Ludvík Erdmann.

„Dalším důvodem je oslava padesáti let existence našeho fotoklubu. Toto výročí oslaví letos sokolovští fotografové třemi výstavami v Sokolově a jednou v Saalfeldu. Jedna z nich, asi 100 fotografií bude k vidění v sokolovském zámku současně s putovní výstavou sdružení G 7. Přístupná bude do 24. dubna,“ upřesnil Erdmann. Za padesát let činnosti se FOS Sokolov podílel fotografiemi na mnoha výstavách a soutěžích doma i v zahraničí, za což obdrželi jeho jednotliví členové, ale i jako kolektiv mnoho cen a uznání.

Na podnět Městského úřadu v Sokolově v rámci rozvíjející se spolupráce s partnerským německým městem Saalfeld začal FOS Sokolov v listopadu 1994 spolupracovat s fotoklubem z tohoto města. Společně se pořádaly různé fotovýlety, výstavy, meziklubové soutěže a jiné aktivity. V polovině září 2001 se při společné výstavě v Lokti nad Ohří tyto spolky rozhodly založit česko-německé fotografické sdružení pod názvem G4, které se později rozrostlo o další tři německé kluby. Společně dnes tvoří česko-německé fotografické sdružení sedm stabilních fotoklubů pod označením G 7. Kromě aktivit s německými fotokluby se ten sokolovský pravidelně účastní mapového okruhu Nekázanka a Ratibořického, kde rovněž docílil již četných úspěchů. Členové klubu se též podílejí na různých regionálních, národních i mezinárodních výstavách.Kromě toho klub pořádá tradičně v posledních dvanácti letech dvě výstavy v Sokolově.

„Vždy v první polovině roku Fotografické setkání, na kterém se prezentuje všech sedm fotoklubů G 7 a v září, v rámci Hornické poutě, Setkání přes hranici, kde společně se sokolovským fotoklubem vystavuje vždy jeden fotoklub ze sdružení G 7 ,“ řekl prezident sdružení. Fotoklub má v současnosti sedmnáct členů. Noví prý nepřichazejí. „Na děti sice nejsme zařízení, ale z řad dospělých může přijít kdokoliv, aniž by se musel stát členem sdružení,“ tvrdí Erdmann. Každý příchozí řekne co od focení očekává a členové sdružení mu vylíčí co mohou poskytnout. Zájemci přijdou, ale jde prý o jedince, které zajímá určitý dotaz. Komunikují i elektronickou poštou, ale jde prý spíše o dotazy technického rázu. „Pokud víme poradíme,“ ujišťuje prezident FOS. Dnes prý hodně lidí fotí jen pro svoji potřebu a to například jen mobilními telefony.

V průběhu posledních dvaceti let vznikla dobrá spolupráce mezi představiteli města, Městského domu kultury Sokolov a Muzeem Sokolov p. o. Karlovarského kraje. Poskytováním fotografií pro potřeby těchto institucí, fotoklub reprezentuje úspěšně město Sokolov nejen v partnerských městech Sokolova v Německu, ale podílí se i na ostatních kulturních akcích města Sokolova.

„Uvedené instituce poskytují fotoklubu prostory a finanční prostředky pro klubové aktivity, za což jim právem patří naše upřímné poděkování,“ dodal Ludvík Erdmann.