„Dotaci na projekt už máme jistou, zbývá jen podepsat smlouvu a pak se můžeme do opravy pustit. Předpokládáme, že v září nebo v říjnu bude hotovo,“ řekl starosta Heřmanovy Huti Radek Lukáč.

Vodojem byl pro heřmanohuťský pivovar postaven v roce 1908. Podle historiků je jedním z prvních věžových vodojemů ze železobetonové konstrukce, které u nás kdy vznikly. Do dnešních dob se navíc dochoval bez jakýchkoliv dalších technických zásahů a úprav. Unikátní jsou i barevné keramické dlaždice, které plášť vodojemu na několika místech zdobí.

„Celou věž opravíme, vedle ní vznikne točité schodiště, po němž se bude chodit nahoru na ochoz. Lidé se budou rozhlížet z výšky čtrnácti metrů. Kopule bude také částečně průhledná, aby bylo možné se podívat dovnitř vodojemu,“ pokračoval starosta.

Celý projekt bude stát 3,5 milionu korun. 3,1 milionu obec získala coby dotaci.

Zastupitelé Heřmanovy Huti uvažují, že věž otevřou vždy jednou týdně. „Bude to určitě lákadlo i pro turisty. Nedaleko nás vede například cyklostezka Plzeň–Regensburg. Pro turisty budou u rozhledny připravena i odpočívadla – lavičky a stojany na kola a také informační tabule,“ dodal starosta.